Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

mnisi kołobrzeg

Nieco ponad 520 lat temu dla kościoła Marii Manny wykonano obraz ze sceną "Stygmatyzacji św. Franciszka". W 1741 roku dzieło zostało przemalowane i tak obraz znany pod nazwą "Trzej Mnisi" przetrwał do 1931 roku, gdy ponownie poddano go restauracji. Podczas walk o miasto w marcu 1945 roku zaginął. Z dziełem związana była legenda dotycząca budowy bazyliki, którą sfinansować ze zbiórek mieli właśnie trzej mnisi (przeczytaj). Dziś jest to jedna z najstarszych legend dotyczących historii miasta nad Parsętą. Legenda przetrwała, ale związane z nią dzieło sztuki nie. I to właśnie dlatego Fundacja Historia Kołobrzegu postanowiła odtworzyć obraz. Inicjatywę poparł proboszcz Parafii Mariackiej - ks. dr Andrzej Pawłowski, a finansowanie zapewniło miasto. W projekt zaangażowała się Ilona Grędas-Wójtowicz, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych, a patronat nad projektem objęła prezydent Anna Mieczkowska.

Działania związane z wykonaniem samego obrazu prowadził Robert Dziemba, prezes Fundacji Historia Kołobrzegu, odpowiadając za kwestie ikonograficzne. Namalowania dzieła podjął się Dariusz "Dariuss" Kaleta, znany kołobrzeski artysta i kierownik Galerii Sztuki Współczesnej im. Adeli i Jerzego Ściesińskich. Jak mówi, prace trwały 1,5 miesiąca i były dość skomplikowane, dlatego, że nie była znana kolorystyka oryginalnego dzieła, co więcej, na jedynej znanej ilustracji obraz był w słabej kondycji technicznej. Prace jednak udało się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Dziś obraz został przekazany do bazyliki. Będzie prezentowany na zachodniej ścianie wewnętrznej nawy południowej (przy wieży).

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama