Light rain

7°C

Kołobrzeg

21 lutego 2024    |    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
21 lutego 2024    
    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Jak Edward Gierek nawiązał współpracę pomiędzy Kołobrzegiem i Śląskiem

W tym roku już raz poszukiwałem wizyty Edwarda Gierka w Kołobrzegu (zobacz). Wskazywałem, że w źródłach jest udokumentowana jedna taka wizyta, w 1972 roku. I to jest prawdziwa informacja, bo to jedyna wizyta Gierka jako I sekretarza KC PZPR. Prawda jest jednak taka, że Edward Gierek ma jeszcze jedną, ciekawą wizytę do Kołobrzegu...

O roboczym spotkaniu w mieście nad Parsętą pisze Jerzy Patan w swojej książce o Kołobrzegu "Kiedy wszystko było pierwsze". Autor podaje, że do wizyty doszło w maju 1959 roku. Podaje też konkretny numer "Głosu Koszalińskiego", który tę wizytę miał opisywać. Przez pewien czas miałem problem z jej identyfikacją, bo w przywoływanej gazecie nic na ten temat nie było. Także nigdzie w maju 1959 roku nie znalazłem wzmianki o takim spotkaniu. Poszukałem dokładniej i znalazłem. W artykule "Zacieśnia się współpraca między Śląskiem a Kołobrzegiem. Członek Biura Politycznego KC PZPR towarzysz Edward Gierek w Kołobrzegu" autorstwa J. Kissorskiego, znajdujemy informację, że przyszły pierwszy sekretarz odwiedził Kołobrzeg 11 czerwca 1959 roku. Powyższe niezgodności są idealnym przykładem dla młodych badaczy dziejów miasta nad Parsętą, aby nie przepisywać źródeł od autorów opracowań, bo może zdarzyć się, że się oni pomylą. Lepiej zacytować opracowanie, wtedy jesteśmy wolni od błędu w zakresie metodologicznym.

"Godzina 10. Delegację woj. katowickiego z członkiem Biura Politycznego KC PZPR Edwardem Gierkiem na czele oczekują przedstawiciele władz województwa koszalińskiego. Wśród nich widzimy m. in. (...) gospodarzy powiatu kołobrzeskiego: I sekretarza KP PZPR K. Kędzierskiego, przewodniczącego Prez. PRN J. Bajsarowicza, przewodniczącego Prezydium MRN w Kołobrzegu A. Badowskiego. Krótkie powitanie, a następnie tow. Gierek wraz z towarzyszącymi osobami udaje się na śniadanie. Po wstępnych rozmowach delegacja województwa katowickiego udaje się na zwiedzanie Kołobrzegu, a szczególnie obiektów sanatoryjnych będących w budowie, których inwestorami, w poważnej mierze, są zjednoczenia przemysłu węglowego okręgu katowickiego. Podczas Zwiedzania głównymi informatorami tow. Gierka są gospodarze oraz poseł na Sejm PRL, dyrektor Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego inż. A. Sieradzki". Wbrew pozorom, gospodarska wizyta Edwarda Gierka nad morzem, tuż przed okresem sezonu wakacyjnego, była niezwykle ważna i nawet możemy ją uznać za w pełni pożądaną. 13 listopada 1957 roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął uchwałę nr 450/1957 o odbudowie Kołobrzegu. Po nieco ponad 1,5 roku ważny działacz polityczny partii przyjechał upewnić się naocznie, że decyzje partii są wdrażane w życie. A decyzje partii, o odbudowie kołobrzeskiego uzdrowiska, a także przemysłu rybnego, opierały się na działaniu wielu zjednoczeń przemysłowych z południa Polski. W okresie wielkich przemian gospodarczych i realizacji I planu pięcioletniego (1956-1960), który był uzupełnieniem słynnego Planu Sześcioletniego z lat 1950-1955, jeszcze z okresu stalinowskiego, trzeba było politycznego nadzoru nad wieloma działaniami, aby unikać politycznych i ekonomicznych zacięć.

Towarzysz Gierek zaczął wizytę od złożenia kwiatów na cmentarzu żołnierzy radzieckich i polskich pod latarnią morską, którzy polegli w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Potem udał się do strefy uzdrowiskowej. Po "Słoneczku", gdzie na turnusie przebywało ok. 80 dzieci z Katowic, polityka oprowadzał dr Ziomber, naczelny lekarz uzdrowiska. Członek Biura Politycznego został również oprowadzony na terenach przy zrujnowanym molo. Tu miał powstać nowy zakład zdrojowy. Delegacja spacerowała po ulicy Rafińskiego, gdzie miał powstać zakład przyrodoleczniczy. "Gierek wyraził pogląd, że współpraca Katowic z Kołobrzegiem winna rozszerzyć się na cały Śląsk. Przyjazd tow. Gierka do Kołobrzegu jest więc niewątpliwie zapowiedzią poważnego rozszerzenia współpracy Śląska z Kołobrzegiem, w wyniku której należy się spodziewać, że zakłady śląskie skoncentrują w poważnej mierze budownictwo sanatoryjne w okolicach Kołobrzegu i samym mieście z uwagi na istniejące tam warunki lecznicze. Ze składu delegacji katowickiej można wywnioskować, że oprócz inwestycji typu sanatoryjnego, Śląskie Zjednoczenie Węglowe udzielą Kołobrzegowi zapowiedzianej już swego czasu pomocy w uruchomieniu zakładów produkcyjnych, przystosowanych do miejscowych warunków. Będą to najprawdopodobniej zakłady wikliniarskie, kosmetyczne i pamiątkarskie". O ile obiekty sanatoryjne zakłady ze Śląska budowały, o tyle przeniesienie do Kołobrzegu zakładów produkcyjnych w omawianym asortymencie, czy też otwarcie ich linii w naszym mieście nie nastąpiło. Po wizycie w Kołobrzegu, Edwarda Gierka zawieziono do Podczela "gdzie Katowickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego rozpoczęło już w I kwartale b.r. adaptację kompleksu budynków sanatoryjnych. Kosztem około 7 mln zł powstanie tam sanatorium, w którym przebywać będzie mogło 400 śląskich dzieci".

Autor artykułu pisze dalej tak: "Delegacja katowicka z tow. Gierkiem na czele zwiedziła ponadto port kołobrzeski oraz odbyła przejażdżkę po morzu. W pierwszym dniu pobytu goście zwiedzili jeszcze przedsiębiorstwo połowowe "Barka" oraz Mielno".

Inwestycje śląskie były w Kołobrzegu niezwykle ważne i pozwoliły zwiększyć potencjał miasta uzdrowiskowego w latach 60-tych. Modne uzdrowisko z czasem stało się atrakcyjnym wczasowiskiem, gdzie przyjeżdżała cała Polska, co było także wpływem odbywającego się tu Festiwalu Piosenki Żołnierskiej.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama