Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

23 kwietnia 2024    |    Imieniny: Jerzy, Wojciech
23 kwietnia 2024    
    Imieniny: Jerzy, Wojciech

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Prof. Szewach Weiss - wspomnienie z Kołobrzegu

Szewach Weiss (1935-2023), politolog, polityk i izraelski dyplomata, profesor nauk politycznych i przewodniczący Knesetu 1992-1996. W latach 2001-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. W Kołobrzegu patronował m.in. w 2001 roku zorganizowanym tu Dniom Tolerancji. Był tu w roku 2002, gdy przedsięwzięcie to było kontynuowane. Tak wspomina go Albert Stankowski, wówczas organizator Dni Tolerancji, a obecnie dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego: "Z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o odejściu prof. Szewacha Weissa, z którym wiązała mnie przyjaźń, zapoczątkowana jego wizytą w Kołobrzegu w 2002 roku podczas obchodów Dni Tolerancji. Ambasador Szewach Weiss był człowiekiem szczególnym, niezwykle ciepłym, otwartym i przyjaznym do ludzi. Niezwykle ważne dla niego były relacje z Polską i Polakami, dlatego zawsze z otwartym sercem angażował się w spotkania z młodzieżą, gdyż uważał, że tylko poprzez wzajemne kontakty i edukacje można budować lepszy świat. Podczas naszych spotkań zawsze miło wspominał swój pobyt w Kołobrzegu, zawłaszcza  gościnność i otwartości kołobrzeżan. Kiedy opowiadałem mu o tym, że to właśnie kołobrzeskie Dni Tolerancji zapoczątkowały trwającą wiele lat wymianę młodzieży pomiędzy kołobrzeskimi licealistami, a ich rówieśnikami w Izraelu, bardzo się z tego cieszył. Do końca pozostał niezwykle aktywnym człowiekiem otwartym na innych ludzi i dzielącym się swoim doświadczeniem i mądrością. W Polsce był Ambasadorem Izraela, a w Izraelu Ambasadorem Polski".

Fot. archiwum A. Stankowskiego


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama