Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dalsza część historii Ringenholm

W 2023 roku pisałem o Ringenholm (przeczytaj). To obszar miasta Kołobrzeg na wysokości Budzistowa z jednej strony, na wysokości cmentarza miejskiego - z drugiej. Po stronie miejskiej, znajduje się on tuż przy śluzie, gdzie wodami Parsęty zasilany jest Kanał Drzewny od strony działek. W XX wieku jest to obszar administracyjny niemieckiego Kołobrzeg. W 1916 roku był tam jeszcze jeden dom. Nie spotkałem się z publikacjami kołobrzeskimi na temat tej nazwy w XX wieku, co więcej, nie pisze o tym w swoich pracach dr Andrzej Chludziński. W swoim artykule wskazywałem, że nazwę tę w swojej książce pt. „Polska Wikingów”, cz. I, wymienia Marek Kryda, który podkreśla, że to staroskandynawska nazwa lokalna. Praca to spotkała się z krytyką w niektórych komentarzach, a ja postanowiłem mieć nazwę na uwadze lektury różnych książek, opracowań i dokumentów.

Poprzednim razem, występowanie nazwy Ringenholm udało się potwierdzić w dawnych opracowaniach. 16 lipca 1797 roku na cmentarzu św. Gertrudy pogrzebano topielca, wyciągniętego z Parsęty na wysokości Ringenholm, co zapisano w w księdze zmarłych Parafii Mariackiej za lata 1778-1805. Natomiast pod datą 25 czerwca 1761 roku znajduje się informacja: „Ukończono most pontonowy na Parsęcie po tej stronie śluzy Ringenholm i mały most nad Kanałem Drzewnym w kierunku Zieleniewa, a także połączono mieszkańców Starego miasta z Zieleniewem”, o czym czytamy w „Sammlung der neusten Staats-Schriften zum Behuf der Historie des jetzigen Krieges in Teutschland“ (Frankfurt 1763). 

Okazuje się, że zgodnie z przypuszczeniami, nazwa Ringenholm ma korzenie średniowieczne i de facto jest obecna w toponimii miejskiej już na przełomie XIV i XV wieku. Uwagę okolicznemu nazewnictwu i jego pochodzeniu poświęca H. Riemann. Wskazuje on, że teren pomiędzy Budzistowem a Zieleniewem na lewym brzegu Parsęty, zwany był "Ringenhol" (bez litery "m" na końcu). I choć historyk nie był tego pewien, wskazuje, że w przypadku tej części Kołobrzegu mogło być podobnie, jak z Strickersberge, które łączone jest z nazwiskiem Strycker, pojawiającym się w księgach miejskich w 1410 roku. W średniowieczu, w tej części Kołobrzegu miały znajdować się chaty i gospodarstwa. Oznacza to, że w tej niewielkiej miejscowości mieszkać mogło sporo osób. Brakuje informacji o własności pierwotnej tego terenu, choć jeśli by przyjąć pochodzenie tej nazwy od rodowego nazwiska, to zapewne wiązało się ono z jej właścicielem bądź ważnym rodem, aliści gdyby był ważny, to wiadomo by było o nim coś więcej. Tu pozostawieni jesteśmy jedynie domniemaniom.

Niestety, kwestii tej nie rozstrzyga także spojrzenie do księgi miejskiej z okresu średniowiecza. Co prawda znajdziemy tam zaprotokołowane czynności miejskiej administracji względem czynności prawno-gospodarczych. W wydanej drukiem pracy "Das zweite Kolberger Stadtbuch 1373-1436" (oprac. Dietrich W. Poeck), znajdujemy kilkanaście zapisów, w których pojawia się "Ringenhol". Oto jeden z nich: "Uznajemy, że Mikołaj Schademan dokonał podziału spadku ze swoimi dziećmi wywodzącymi się od córki Lutmunda Dadowen, przekazując im na spadek po matce: najpierw dom środkowy, w którym mieszka Malnow, podobnie trzy czwarte panwi, położonej po tej stronie Parsęty, podobnie środkowy dziedziniec położony w Ringenhol (...)". Jak widać, mamy tu zatwierdzenie typowej czynności administracyjno-prawnej z zakresu gospodarczego: podział spadku i zgodne z prawem lubeckim dziedziczenie ziemi i innych nieruchomości.

Takie zapatrzenie na sprawę nazwy Reingenholm, oddala nas od okresu wikińskich podbojów i sprowadza do przełomu XIV i XV wieku oraz rozwoju Kołobrzegu. Miasto rozwijało się niezwykle dynamicznie, nie tylko w obrębie murów miejskich, ale także poza nimi. Tam, w średniowieczu także toczyło się życie, niemniej ciekawe, niż to w centrum dzisiejszego Kołobrzegu.

Robert Dziemba

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama