Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Na wielu fotografiach i w wielu książkach szukałem zdjęcia parowozu przejeżdżającego przez miasto. 50 lat temu był to widok codzienny, ale dzisiaj…


Tego nie znajdziemy w internecie. Wpisanie żadnej frazy nie da tego rezultatu, co przekartkowanie książki w rękach. Jerzy Patan wydał właśnie drugi tom historii miasta w latach sześćdziesiątych. Drugi, bowiem wydarzeń było tak dużo, że w jednej książce nie udało mu się ich zebrać. Z jednej strony, to wciąż Kołobrzeg pustych placów i ulic niemal bez samochodów. Z drugiej, to Kołobrzeg odbudowujący się. Ta odbudowa trwała przeszło 50 lat.

Wrażenie robi bazylika bez hełmów wieżowych i bez dachu. A tłumy wiernych podczas uroczystości milenijnych w 1967 roku zapierają dech w piersiach. Jerzy Patan pokazał jak powstała gazownia i jak gazyfikowano Kołobrzeg. Upamiętnił odbudowę miasta, powstawanie zakładów pracy, szkół i przedszkoli. Wspaniale połączył z jednej strony życie codzienne zwykłych kołobrzeżan, z drugiej – oficjalne wydarzenia i uroczystości. Nie jest to kronika wydarzeń, to fakty, które miały miejsce i zostały opisane z dziennikarską precyzją, choćby tragedia rybaków „Barki” czy wybuch gazu w mieszkaniu nad kinem „Wybrzeże”. Ale jest także historia budowy mola, są pochody majowe i posiedzenia partyjne.

Dużo miejsca autor poświęcił otwarciu muzeum w wieży kolegiaty, historii Kościoła katolickiego w Kołobrzegu, ale przede wszystkim Festiwalowi Piosenki Żołnierskiej, publikując także fragment wspomnień pomysłodawcy festiwalu – Eugeniusza Tkaczuka. Ciekawe jest również zdjęcie z antenami przekaźnikowymi na wieży bazyliki, przez które prowadzono na żywo transmisję z amfiteatru.

Nie brakuje smaczków, powiedzmy z życia kurortu. Tabliczka na wydmach, że niszczą je tylko osły, przypomina nam, że tych osłów nie ubywa. Ciekawe są fragmenty z książki telefonicznej. Telefon w latach 60-tych był luksusem, a liczba abonentów kołobrzeskich w książce telefonicznej liczyła… 4 strony.

Czwarta już książka Jerzego Patana wpisuje się w swoistą trylogię, opisująca niemal 100 lat dziejów miasta: począwszy od historii niemieckiego kurortu, poprzez jego zniszczenie i pionierski okres zagospodarowywania, po czas jego odbudowy. Te pozycje wydawnicze cechuje ciekawe spojrzenie na historię, pozbawioną wywodów naukowych, za to opartą na faktach, relacjach i wspomnieniach. Do tego, ciekawe zdjęcia dopełniają całości, czyniąc tę serię prawdziwym podręcznikiem o historii Kołobrzegu. A skoro tak, to dla kołobrzeżan lektura obowiązkowa.

Robert Dziemba

Jerzy Patan: Urodził się 17 stycznia 1939 roku w Poznaniu. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1963 mieszka w Kołobrzegu. Dziennikarz, fotoreporter, autor książek, wydawca.

W latach 1965-1971 fotoreporter „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, „Pobrzeża”, „Tygodnika Morskiego”,„Głosu Koszalińskiego”. Od 1971 do 1999 roku fotoreporter i dziennikarz „Głosu Pomorza” (do 1975 roku – „Głos Koszaliński”). W latach 1989-1990 fotoreporter gazety zachodnioberlińskiej „Volksblatt”, akredytowany w Berlinie.

Zwycięzca prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej (Warszawa, 1984). Liczne nagrody w konkursach fotograficznych. Wystawy indywidualne w kraju i zagranicą (NRD, RFN, ZSSR, Czechosłowacja). W czasie pracy fotoreporterskiej (1969-1999) – tysiące zdjęć w albumach, folderach, ważniejszych publikacjach, monografiach miast województwa koszalińskiego, książkach historycznych i czasopismach ogólnopolskich.

W 1995 roku założył Agencję Wydawniczą „Patan-Press” oraz Galerię Dokumentu i Fotografii Kołobrzegu z największym w Polsce archiwum zdjęć miasta, także z czasów przedwojennych. Od 1996 roku autor i wydawca albumów oraz książek o Kołobrzegu i Pomorzu Zachodnim.

W 2000 roku został „Kołobrzeżaninem Roku” otrzymując statuetkę konika morskiego za szczególne zasługi dla miasta.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama