Overcast Clouds

7°C

Kołobrzeg

24 marca 2023    |    Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
24 marca 2023    
    Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, karpiniuk, wspomnienie, katastrofaGdyby nie katastrofa, miał szansę zostać nawet ministrem, a może i kimś więcej. Był tym, kim chciał, politykiem. Wszystko skończyło się przed jeden lot.


SEBASTIAN KARPINIUK urodził się 4 grudnia 1972 roku. Zginął tragicznie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Z zawodu radca prawny. Radny Młodzieżowej Rady Miasta. Rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu Henryka Bieńkowskiego, radny Rady Miejskiej od 1998 roku, a od 2002 roku przewodniczący Rady Miejskiej. W latach 2004-2005 zastępca prezydenta Kołobrzegu. W 2005 roku w wyborach parlamentarnych został wybrany posłem na Sejm RP V kadencji. Po samorozwiązaniu parlamentu, w wyborach parlamentarnych z wynikiem ponad 25 tysięcy głosów został posłem na Sejm VI kadencji. Członek sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisji Ustawodawczej, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP, były przewodniczący Komisji Śledczej tzw. naciskowej.

W latach 90-tych działał w KLD, a następnie w Unii Wolności. W 2001 roku budował powiatowe i miejskie struktury Platformy Obywatelskiej jako pełnomocnik powiatowy. Został przewodniczącym PO w powiecie kołobrzeskim. Był wyróżniającym się politykiem Platformy Obywatelskiej. Został sekretarzem sejmowego klubu PO, a także szefem zachodniopomorskich struktur tej partii.

Był politykiem charyzmatycznym, budującym szerokie poparcie dla swoich politycznych inicjatyw. Dzięki niemu Platforma Obywatelska sprawuje rządy w Kołobrzegu oraz w Powiecie Kołobrzeskim. Udzielał się na niwie lokalnej, był lubianym i często zapraszanym komentatorem polskiej rzeczywistości politycznej w mediach ogólnopolskich. Swoją działalnością polityczną i społeczną przyczyniał się do rozwoju Kołobrzegu. Nie lubił latać samolotami.

Niedługo przed śmiercią został laureatem plebiscytu organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia "Srebrne Usta 2009". Wygrał plebiscyt za słowa „Prawda jest tylko jedna i leży zawsze tam, gdzie leży”. Jego koledzy żartowali sobie z jego fryzury. Tak jak wszystko w jego życiu, tak i włosy musiały być na swoim miejscu. Nazywali go pieszczotliwie „Żelkiem”.

W niedzielę zmartwychwstania 2010 r. wraz z najbliższymi uczestniczył w kołobrzeskiej bazylice we mszy św. w intencji swojej mamy, w 20 rocznicę jej śmierci. Nie przypuszczał, że tak szybko będzie mógł się z nią spotkać...

Z inicjatywy kołobrzeskich dziennikarzy i prezydenta miasta Janusza Gromka, nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Kołobrzegu. Jego imieniem nazwano stadion piłkarski w Kołobrzegu.

 

informacje kołobrzeg, karpiniuk, wspomnienie, katastrofa

informacje kołobrzeg, karpiniuk, wspomnienie, katastrofa

informacje kołobrzeg, karpiniuk, wspomnienie, katastrofa

informacje kołobrzeg, karpiniuk, wspomnienie, katastrofa

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama