Broken Clouds

10°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, amfiteatr, festiwal, piosenki, żołnierskiejPrzez wiele lat, to tam występowały gwiazdy, tam odbywały się największe transmisje telewizyjne. Tam wiecznie brakowało miejsc. Mowa o amfiteatrze.


Amfiteatr to obiekt historyczny. Jego pierwotne przeznaczenie nie służyło jednak celom kulturalnym. W XIX wieku w tym miejscu powstał Fort Wilczy, zbudowany w kształcie czteroramiennej gwiazdy. Ponieważ jednak od strony ulicy Fredry zrezygnowano z jednego blokhauzu (było tam wejście do fortu z mostem zwodzonym), fort przyjął ostatecznie formę lunety. Toczono go 3-metrowym wałem ziemnym i suchym rowem z palisadą (2,5 m głębokości, 7 metrów szerokości - zachował się w dużej części po dziś dzień w zabytkowym Parku Fredry). Maksymalna obsada fortu wynosiła 200 żołnierzy i 9 armat. Pomimo, że obiekt był budowlą improwizowaną, budowaną, gdy zaczynało się oblężenie napoleońskie Twierdzy Kołobrzeg, jego położenie w bagiennej okolicy, stwarzało idealne warunki do obrony tego wysuniętego na północny wschód przyczółka. Walki o fort w 1807 roku trwały 1,5 miesiąca. Były niezwykle krwawe. W zdobywaniu tego dzieła fortyfikacyjnego, wyróżnili się szczególnie Polacy, służący w 1 Pułku Piechoty księcia Antoniego Sułkowskiego. Fort przechodził z rąk do rąk, zginęło tam wielu żołnierzy. 2 lipca 1807 roku ogłoszono zawieszenie broni.

W latach 30-tych XIX wieku fort poddano nieznacznej modernizacji. Przede wszystkim fosę wypełniono wodą. Tak Fort Wilczy dotrwał do 1872 roku, kiedy zapadła decyzja o likwidacji Twierdzy Kołobrzeg. Zmiany w tym obiekcie przeprowadzono dopiero po I wojnie światowej. W 1925 roku, fort został zamieniony na amfiteatr. Do jego budowy wykorzystano elementy militarne fortu (ściana frontowa). Do naszych czasów, od strony fosy w Parku Fredry, zachowały się kazamaty tego fortu z widocznym wejściem. Amfiteatr cieszył się dużym powodzeniem w okresie międzywojennym. Występował tu m.in. Heinrich George, grający rolę Joachima Nettelbecka - burmistrza miasta dowodzącego obroną cywilną w 1807 r. (2 pierwsze fotografie).

Amfiteatr ucierpiał w wyniku walk o miasto w 1945 r. Był wykorzystywany do występów (fot. 3 i 4), ale wnętrze obiektu miało charakter prowizoryczny (fot. 3-5). W 1967 roku w Połczynie Zdroju odbył się Festiwal Muzyki i Piosenki Żołnierskiej. W listopadzie tego roku, zapadła decyzja o przeniesieniu tej imprezy do Kołobrzegu. Automatycznie wiązało się to z koniecznością przebudowy amfiteatru. Zadanie to zlecono architektowi Januszowi Kirszakowi. Do prac przystąpiono w kwietniu 1968 roku. Wykonano ścianę nośną, odciążającą 24-tonową konstrukcję dachu. Jak podaje Jerzy Patan w swojej arcyciekawej książce "Moje lata sześćdziesiąte", spawów było aż 7 kilometrów! Budowa obiektu trwała do czerwca. Ukończono ją na kilka dni przed rozpoczęciem Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, który w Kołobrzegu odbywał się w dniach 3-7 lipca. Impreza miała również swoją część w Połczynie, ale ta w Kołobrzegu podobała się bardziej i od 1969 roku odbywała się już wyłącznie nad Parsętą. Nie odbyło się to bez kontrowersji. I choć władze utworzyły w Połczynie Festiwal Zespołów Artystycznych Wojska Polskiego, to obawiano się, że Kołobrzeg zabierze stamtąd i tę imprezę... Za Kołobrzegiem przemawiał nie tylko nowoczesny amfiteatr (w Połczynie występowano w parku zdrojowym), ale przede wszystkim historia miasta, walki o prastary piastowski gród i zaślubiny z morzem w marcu 1945 roku, co świetnie sprzedawało się propagandowo.

Festiwalowi Piosenki Żołnierskiej patronowało Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Kultury i Sztuki. Przy festiwalu akredytowały się najważniejsze polskie redakcje (jak pisze w swoich wspomnieniach Jerzy Patan, kto nie chciał przyjechać na wakacje do Kołobrzegu i to na koszt redakcji...). Tak rozpoczęła się świetność kołobrzeskiego amfiteatru, który stał się słynny na całą Polskę. Występowały tu największe gwiazdy polskiej estrady, zaczynając od Czerwono-Czarnych, przez Czesława Niemena do Maryli Rodowicz. W Kołobrzegu pojawiał się szczególnie często Stanisław Mikulski. Oczywiście, transmisje z amfiteatru w Telewizji Polskie odbywały się na żywo. Anteny transmisyjne umieszczano wówczas m.in. na wieży kołobrzeskiej kolegiaty, w której wówczas znajdowało się Muzeum Oręża Polskiego. W amfiteatrze powstawały również filmy i teledyski, które oglądała cała Polska.

Historia Festiwalu Piosenki Żołnierskiej to temat na osobny artykuł. Warto wspomnieć, że w liczącym wówczas 4,5 tysiąca miejsc amfiteatrze, upychano nawet 6 tysięcy widzów - takie było zainteresowanie imprezami w tym obiekcie. W latach 80-tych odbywał się tam "Rock nad Bałtykiem". Jednak wraz z zawieszeniem festiwalu w 1996 roku, kondycja techniczna amfiteatru z roku na rok zaczęła się pogarszać. W 2002 roku pojawił się dzierżawca, który amfiteatr wyremontował. Teraz jednak temat stanu obiektu powraca coraz częściej. I pomimo, że odbywa się w nim niezwykle popularny Sunrise Festival, to pewne decyzje strategiczne nadal nie zapadły. Amfiteatr zasługuje na zadaszenie widowni, uporządkowanie terenu, wybudowanie nowych pomieszczeń zaplecza. Wtedy można by zastanowić się na jego powrotem na ogólnopolską antenę. Zgłoszono inicjatywę nazwania obiektu im. Czesława Niemena. Projekt ma wejść w życie, jak poprawi się stan techniczny amfiteatru. Obyśmy nie czekali na to kolejną dekadę.

Robert Dziemba
Fot. archiwum Jerzego Patana


reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama