Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 marca 2023    |    Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol
20 marca 2023    
    Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, ksiądz, prałat, słomski, proboszczW niedzielę, w bazylice zostanie odprawiona msza z okazji 80 urodzin, 55 rocznicy święceń i 40-lecia pracy w Kołobrzegu. Kogo? Księdza prałata Józefa Słomskiego.


Ksiądz Józef Słomski urodził się 10 lipca 1932 r. w Żurowej. To niewielka miejscowość koło Tarnowa. Wychowany w rodzinie katolickiej, po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości wstąpił do 4-letniego gimnazjum zakończonego małą maturą, a następnie do 2-letniego liceum zakończonego egzaminem dojrzałości (duża matura). Wykształcenie zdobywał w Niższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Bruczkowie, w Górnej Grupie i Pieniężnie. Po 3-letnich studiach filozoficzno-teologicznych u Księży Werbistów w Pieniężnie, kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. Po uzyskaniu dyplomu, 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Teodora Benscha, ordynariusza gorzowskiego. Wysłany na pierwszą placówkę duszpasterską do Świebodzina Wielkopolskiego jako wikariusz. Od 1960 r. pełnił funkcję wikariusza w parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim. W 1963 r. został wydelegowany do tworzenia i prowadzenia nowopowstałej parafii Matki Bożej Różańcowej w Kępicach. Tam też rozpoczął przygotowania do budowy kościoła. Jako wyróżniający się duszpasterz przeniesiony po utworzeniu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do Kołobrzegu, gdzie w sierpniu 1972 r. jako proboszcz objął parafię św. Marcina. Tutaj dał się poznać jako dobry organizator, potrafiący zmobilizować parafian do twórczego działania. Razem z biskupem Ignacym Jeżem, ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim, rozpoczął starania nad pozyskaniem zabytkowej konkatedry, której prezbiterium należało do Kościoła, natomiast korpus nawowy i wieża służyły celom wystawowym Muzeum Oręża Polskiego. Po przekazaniu zabytku przez władze państwowe już pod koniec maja 1974 r. przystąpił do pierwszych prac porządkowych, przygotowujących konkatedrę do uroczystości Bożego Ciała 13 czerwca 1974 r. Następnie przy wsparciu duchowym biskupa Ignacego Jeża i fachowym architekta Janusza Kirszaka, rozpoczął odbudowę konkatedry. Brał czynny udział w pracach przygotowawczych i przeżywaniu uroczystości 975-lecia utworzenia metropolii gnieźnieńskiej i biskupstwa w Kołobrzegu, które odbyły się 17 sierpnia 1975 r.

Ustanowiony administratorem utworzonej 11 listopada 1980 r. parafii Wniebowzięcia NMP przy konkatedrze w Kołobrzegu. Od końca 1981 r. kierował pracami przygotowawczymi do odbudowy dachu nad korpusem nawowym i dzwonnicy. W dowód uznania zasług przy przywracaniu kołobrzeskiej świątyni historycznego kształtu oraz wzorowej postawy kapłańskiej, 24 czerwca 1984 r. z woli papieża Jana Pawła II został podniesiony do godności Kapelana Ojca Świętego. Od tej pory przysługuje mu tytuł prałata. W 1992 r. obdarzony tytułem Honorowego Prałata Ojca Świętego.

Dzięki szczególnym staraniom i wydatnej pracy na rzecz odbudowy historycznego kościoła kołobrzeskiego, 10 czerwca 1986 r. papież Jan Paweł II podniósł kołobrzeską konkatedrę do godności Bazyliki Mniejszej. Za osobisty wkład i nadzór nad pracami budowlanymi przy Bazylice w styczniu 1988 r. został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki okolicznościowym medalem konserwatorskim „Mecenasom i Opiekunom Zabytków”.

Przez 26 lat, do końca 2000 r., pełnił funkcję dziekana dekanatu Kołobrzeg. W 2001 r. decyzją biskupa Mariana Gołębiewskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, obdarzony tytułem dziekana dziekanów. Jest także kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Koszalinie.

22 października 2000 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 1000-lecia utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 11 listopada 2001 r. z rąk prezydenta Kołobrzegu odebrał tytuł „Zasłużony dla miasta Kołobrzegu”. Honorowy obywatel Kołobrzegu.

28 lat na stanowisku kierowniczym największej parafii w Kołobrzegu to dużo czasu i mnóstwo pracy oraz obowiązków. Już sam fakt odbudowy gotyckiej świątyni, a teraz jej upiększania, wydawałoby się, że przerasta możliwości jednej osoby. A jednak było to możliwe, zwłaszcza, miał on wsparcie parafian. Co by o księdzu Słomskim nie powiedzieć, jakby go nie oceniać i jakby to stanowisko nie było krytyczne, a przecież każdy ma prawo do krytyki, to należy wziąć pod uwagę jeden, aczkolwiek niezwykle ważny fakt. Miałem okazję to obserwować podczas moich 15 lat pracy w bazylice. Ksiądz Słomski, cokolwiek by nie robił w tej świątyni, robił to z niezwykłym przekonaniem i pietyzmem. I miał swoje zdanie i racje, których my, z powodu naszej nowoczesności i innego stylu postrzegania rzeczywistości, czasami nie rozumiemy. Ja sam, zachowuję bardzo często odmienną opinię od prałatowskiej, bo mam do tego prawo. Ale polecam przyjrzeć się temu człowiekowi, gdy siedzi w kościelnej ławie i obserwuje, jak prowadzone są prace przy witrażach albo przy organach, jak bardzo to przeżywa, nawet już teraz, na emeryturze – tym bardziej takich okazji może być już niewiele. To jego życie – większość swojego życia przepracował w Kołobrzegu i to miasto tego mu nie zapomni.

Robert Dziemba

Posłuchaj pożegnania z parafianami z uroczystej mszy św. w bazylice w 2008 r.

{mp3}sound3/slomski{/mp3}

informacje kołobrzeg, ksiądz, prałat, słomski, proboszcz

informacje kołobrzeg, ksiądz, prałat, słomski, proboszcz

informacje kołobrzeg, ksiądz, prałat, słomski, proboszcz

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama