Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

1 kwietnia 2023    |    Imieniny: Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
1 kwietnia 2023    
    Imieniny: Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, mieszkowski, komandor, rocznica, smierci, uroczystość16 grudnia 1952 roku o godzinie 14.15 wykonano wyrok śmierci na komandorze Stanisławie Mieszkowskim. Kołobrzeg pamiętał o tej rocznicy.


Z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej, środowisk morskich oraz samorządu, pod pomnikiem komandora Stanisława Mieszkowskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 60 rocznicę jego tragicznej śmierci. Przy okazji, odsłonięto pamiątkową tablicę z życiorysem komandora. Wcześniej, sylwetkę bohatera naświetlił doktor Hieronim Kroczyński. O godzinie 14.15 śmierć zasłużonego oficera Marynarki Wojennej uczciły syreny.

Komandor Stanisław Mieszkowski był kapitanem portu Kołobrzeg w latach 1945-46. Aresztowany w 1950 roku, po trwającym 2 lata brutalnym śledztwie został skazany przez Najwyższy Sąd Wojskowy za działalność szpiegowską na karę śmierci. Wyrok wykonano 16 grudnia 1952 roku. Ten sam sąd oczyścił komandora Mieszkowskiego ze stawianych mu zarzutów w 1956 roku. Obecnie pomnik zasłużonego dla Polski dowódcy i marynarza znajduje się przy kołobrzeskiej latarni morskiej.reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama