Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

12 kwietnia 2024    |    Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
12 kwietnia 2024    
    Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, pomnik, zaślubin, rocznica3 listopada 1963 roku odsłonięto Pomnik Zaślubin. Dziś możemy zadać sobie pytanie: co stało się ze skrzynią umieszczoną w specjalnej wnęce?


Akt erekcyjny pod budowę Pomnika Zaślubin podpisał 17 marca 1973 roku I sekretarza KP PZPR Jan Barczyk. Znalazł się on w fundamencie pomnika. We fragmencie aktu czytamy: "Niechże wszem, i przyjaciołom i wrogom, po wieczne czasy ten pomnik będzie przypomnieniem, że pamiętamy hekatombę cierpień i trudu i ocean przelanej krwi przez wojów piastowskich i bohaterów Ludowego Wojska Polskiego dla tej ziemi i morza, że na zawsze stanąwszy na niej w owe spowite łuną i dymem dni marcowe tysięcznego dziewięćsetnego czterdziestego piątego roku oddalibyśmy i pot i krew, do ostatniej kropli, dla jej rozkwitu i szczęścia. Pomorski okręg Wojskowy dumny jest z powierzonego mu przez Ojczyznę zaszczytnego obowiązku strzeżenia tych ziem i zapewnia, że stale będzie podnosił stan swojej gotowości bojowej, by każde dziecko tej ziemi mogło zawsze mieć uśmiech beztroski, aby polski robotnik i chłop mogli dźwigać dobrobyt Polski Ludowej, aby inteligent pracujący, naukowiec i artysta mogli rozwijać socjalistyczną kulturę, aby polski Kołobrzeg, który krwią i ruinami przypieczętował swą przynależność do naszej Ludowej Ojczyzny, na zawsze zapomniał o grozie wojny".

Jak pisze Jerzy Patan w swojej książce "Moje lata sześćdziesiąte", w 1963 roku, budowa Pomnika Zaślubin była największą tego rodzaju inwestycją artystyczną w Polsce. Monument zaprojektował Wiktor Tołkin, a wykonali go: PP "Pracownie Sztuk Plastycznych" w Koszalinie, Kołobrzeskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe, "Hydrobudowa" z Poznania, a także żołnierze z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, pracownicy Zieleni Miejskiej i mieszkańcy. Mozaikę zaprojektował i wykonał Władysław Jackiewicz z Gdańska. Prace były niezwykle ciężkie. Trzeba było wykarczować część Parku Nadmorskiego. Zmieniono przebieg ulicy Obrońców Westerplatte. Do tego uporządkowano kilka hektarów parku i alejek - w dużej części w ramach czynów społecznych.

W podziemiach pomnika, w wybranym pomieszczeniu, umieszczono specjalną skrzynię. Są w niej dokumenty z czasów PRL, dotyczące życia codziennego w Kołobrzegu i w Polsce, a także związane z budową pomnika. Do tego pomieszczenia mają prowadzić dwa specjalnie oznakowanie wejścia - tak pisze Jerzy Patan, przy czym dokładnie nikt nie wie, gdzie to jest.

3 listopada 1963 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika. Uczestniczyło w nim 30 tysięcy osób. Do Kołobrzegu przybył m.in. przewodniczący Rady Państwa Aleksander Zawadzki, minister obrony narodowej Marszałek Polski Marian Spychalski, I sekretarz KW PZPR w Koszalinie Antoni Kuliński, I sekretarz KP PZPR w Kołobrzegu, Jan Barczyk. Był również Franciszek Niewidziajło, który w 1945 roku wrzucił pierścień zaślubinowy do Bałtyku. Podczas odsłonięcia oddano salwę z baterii stojącej na plaży, a także z okrętów na morzu.

Przemówienie wygłosił Aleksander Zawadzki: "Polska Ludowa prowadzi politykę przenikniętą do głębi duchem pokoju i przyjaźni między narodami. Naród nasz pragnie żyć w zgodzie również z narodem niemieckim. Najlepszym tego dowodem są przyjacielskie stosunki, jakie łączą nas z Niemiecką Republiką Demokratyczną. (...) Ale nie całe Niemcy kroczą tą drogą. W drugim państwie niemieckim, Niemieckiej Republice Federalnej - wzięli udział militaryście, rewizjoniści i odwetowcy, których polityka godzi w każdą próbę i każdy przejaw odprężenia w sytuacji międzynarodowej, zagraża pokojowi w Europie i w świecie (...). Naród nasz ma pełną świadomość faktu, iż czasy naszego osamotnienia i naszej bezsiły skończył się wraz z Polską kapitalistyczno-obszarniczą. Na straży lądowych i morskich granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, na straży polskiego nieba stoi dziś nowocześnie uzbrojone Wojsko Polskie, związane z nierozerwalnym sojuszem z najpotężniejszą armią świata - armią Związku Radzieckiego oraz siłami zbrojnymi bratnich krajów socjalistycznych Układu Warszawskiego (...). W imieniu kierownictwa Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w imieniu Rady Państwa i rządu oddaje ten pomnik pod Waszą opiekę, mieszkańcy Kołobrzegu i Ziemi Koszalińskiej - mieszkańcy miast i wsi, dorośli i młodzieży, Wam pracownicy morza, Wam weterani walk z hitleryzmem! Pod Waszą troskliwą opiekę - godną sprawy, którą upamiętnia i symbolizuje".

Obecnie, miasto Kołobrzeg prowadzi remont Pomnika Zaślubin. Po 50 latach wymaga on konserwacji. Szkoda, że nie padło hasło, aby w 50 rocznicę wydobyć tajemniczą skrzynię z dokumentami...

Fot. Jerzy Patan
Cytaty pochodzą z książki Jerzego Patana: "Moje lata sześćdziesiąte".

informacje kołobrzeg, pomnik, zaślubin, rocznica

informacje kołobrzeg, pomnik, zaślubin, rocznica

informacje kołobrzeg, pomnik, zaślubin, rocznica

informacje kołobrzeg, pomnik, zaślubin, rocznica

informacje kołobrzeg, pomnik, zaślubin, rocznica

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama