Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, ukraina, wiec poparcia28 listopada 2004 roku przed kołobrzeskim ratuszem odbyła się manifestacja poparcia dla ukraińskiej opozycji i Pomarańczowej Rewolucji Kołobrzegu i Trzebiatowa.


Kijów – Kołobrzeg! Będzie dobrze!”, „Kijów – Warszawa! Wspólna sprawa!”, „Ukraina bez Putina!” – tak skandowali mieszkańcy Kołobrzegu i Trzebiatowa na wiecu poparcia dla narodu ukraińskiego przed kołobrzeskim ratuszem. Manifestacja zgromadziła ponad 150 osób. Z tych ust rozbrzmiewało regularnie: „Juszczenko! Juszczenko! Juszczenko!”.

Dziedziniec ratusza przyozdobiono biało-czerwonymi i żółto-niebieskimi flagami. Wokół wznosiły się pomarańczowe sztandary. Tłum przed neogotyckim gmachem, przyozdobiony w pomarańczowe wstążki skandował: „Kijów – Kołobrzeg! Będzie dobrze!”. Jakaś starsza kobieta wzniosła okrzyk: „Ukraina bez Putina!” – tłum natychmiast podchwycił. Jakież było zdziwienie kołobrzeżan, zmierzających na niedzielne nabożeństwo do katedry. Duża część nie dotarła do świątyni. Została na wiecu. Jego organizatorem jest Związek Ukraińców w Polsce i kołobrzeska Platforma Obywatelska na czele z Sebastianem Karpiniukiem, choć trzeba dodać, że na wiec przybyli przedstawiciele wszystkich kołobrzeskich partii i organizacji politycznych.

Wybory prezydenckie na Ukrainie są nieważne. Zostały sfałszowane. To fakt. Nie ulega teraz wątpliwości, że w II turze wygrał Wiktor Juszczenko. Polscy dziennikarze jako pierwsi na świecie donieśli o tym międzynarodowej opinii publicznej, która nie wiedziała dokładnie, co się dzieje. To charakteryzuje geopolitykę wieku XXI i podział stref wpływu. Ale Polska stanęła na wysokości zadania. Zmobilizowała Unię Europejską do zwiększonego wsparcia na rzecz wolnych wyborów prezydenckich na Ukrainie i pośredniczyła w delikatnych rozmowach dyplomatycznych. Sytuacja w Kijowie zmieniała się z godziny na godzinę. Buzek, Komorowski, Kaczyński, wreszcie Lech Wałęsa, bohater walki o III Rzeczpospolitą - wszyscy wspierali Ukrainę w tej godzinie ciężkiej próby. Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, przewodniczył rozmowom pomiędzy stronami: Wiktorem Juszczenko i Wiktorem Janukowiczem. Europa natomiast życzyła Ukrainie: niech zwycięży demokracja i wola większości.

Do tych życzeń przyłączył się w niedzielę 28 listopada 2004 roku także Kołobrzeg. O godzinie 9.30 w cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej, a o godzinie 10.00 w Bazylice Mariackiej odbyły się nabożeństwa w intencji narodu ukraińskiego. Wiec o godzinie 11.00 sformalizował to poparcie. Przed ratuszem zbierano podpisy poparcia i rozdawano symboliczne pomarańcze. Skandowano hasła patriotyczne, a z głośników rozbrzmiewała tradycyjna ukraińska muzyka. – Polska nie wtrąca się w sprawy Ukrainy – tłumaczył Włodzimierz Kaczor, przewodniczący kołobrzeskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. – Głos poparcia i polityczna pomoc Polski jest Ukrainie potrzebna, niezbędna. To Ukraińcy proszą o pomoc swoich braci Polaków. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie! - dodawał. Tłum krzyczał: „Kijów – Kołobrzeg! Będzie dobrze!”. I nieśmiertelne „Juszczenko! Juszczenko! Juszczenko!”.

Stosunki Polski i Ukrainy, nawiązane po Jesieni Narodów, zaczęły się bardzo pomyślnie. 2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy. Przyczyną tego posunięcia dyplomatycznego był fakt, że od istnienia suwerennego państwa ukraińskiego większość polityków i analityków uzależnia bezpieczeństwo, a także sam byt Polski. Było to bardzo ważne wydarzenie w Europie, przyczyniające się do początków geopolitycznej stabilizacji kontynentu. 18 maja 1992 roku Lech Wałęsa i prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk podpisali w Warszawie traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą. W lutym 1993 roku w Debreczynie została podpisana deklaracja współpracy w Euroregionie Karpackim, obejmującym przygraniczne obszary Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy.

W maju 1997 roku prezydenci Polski i Ukrainy podpisali w Kijowie wspólne oświadczenie o porozumieniu i pojednaniu, wyrażając ogólnikowo intencję współpracy obu państw i zażegnania historycznych urazów narodów w imię strategicznego partnerstwa. Polska świadoma istnienia silnej Ukrainy, dążyła do wzmacniania symbiozy pomiędzy państwami. Zacieśnienie współpracy gospodarczej, poparcie Polski dla kierunku przemian na Ukrainie i pryncypiów zagranicznej polityki Mińska, które Polska popierała na arenie Zachodu, wpłynęło na dobrosąsiedzkie stosunki między państwami.

Jednak na przełomie wieków, Polska skierowała swój wzrok na Zachód. Nasza polityka wschodnia legła w gruzach. O słabościach polityki wobec Ukrainy a także Litwy mówił w owym czasie Marek Karp – dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Dopiero w 2004 roku Polska stanęła na wysokości zadania. Reakcja po I turze wyborów prezydenckich na Ukrainie naszych posłów w Parlamencie Europejskim, społeczny nadzór nad II turą wyborów i odważna, twarda postawa po sfałszowanych wyborach świadczyły nie tylko o sile i pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej, ale także o zainteresowaniu elit naszą pozycją geopolityczną. Już Napoleon Bonaparte raczył stwierdzić, że politykę wszystkich mocarstw określa ich położenie geograficzne. Wolność i demokracja na Ukrainie to nasza wspólna sprawa.

Robert Dziemba

 

informacje kołobrzeg, ukraina, wiec poparcia

informacje kołobrzeg, ukraina, wiec poparcia

informacje kołobrzeg, ukraina, wiec poparcia

informacje kołobrzeg, ukraina, wiec poparcia

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama