Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, sztorm, 1913To było wielkie nieszczęście, jakie nawiedziło Kołobrzeg. 30 i 31 grudnia 1913 roku huraganowy wiatr wpychał wodę pod latarnię morską i zniszczył wybrzeże.


Sztormy od stuleci nawiedzały Kołobrzeg. Ich niszczycielska siła od zawsze dawała się we znaki mieszkańcom. Połamane drzewa, zniszczone wybrzeże, uszkodzone budynki. W 1697 roku silny wiatr uszkodził wieżę gotyckiego ratusza. Odnotowywano także powodzie, jak ta z 1884 roku, podczas której zginęła jedna osoba. Wiatry często uszkadzały dzwonnicę kolegiaty. Częstym wymianom podlegał kurek na środkowym hełmie wieżowym. Montaż iglicy był skomplikowany - w literaturze zachował się schemat konstrukcji, jakiej używano do wymiany tej części kościoła. Jedna z napraw miała miejsce m.in. w 1894 roku.

Silny sztorm miał miejsce 5 grudnia 1899 roku. Fale zabrały wydmy, nad wodą zwisała promenada nadmorska. Orkan nawiedził Kołobrzeg 5 września 1931 roku. Wiatr wiał z siłą ponad 10 stopni w skali Beauforta. Uszkodzonych zostało wiele drzew. "Kolberger Zeitung" podaje, że nie było ulicy, na które nie leżałyby połamane gałęzie. Poważnie uszkodzona została wieża polskiego kościoła Świętego Marcina. Została naprawiona, ale już z innym - prostszym zakończeniem.

Największy sztorm, którego skutki zachowały się na przedwojennych fotografiach, nawiedził Kołobrzeg w Sylwestra 1913 roku. Fale rozbijały się o Fort Ujście, liżąc wieżę nowej latarni morskiej zbudowanej w 1909 roku. Wiatr powalił wiele drzew, zrywał dachówki i blachę miedzianą z dachów. Uszkodzonych zostało wiele miejskich latarni i szyldów. "Wielkie nieszczęście" - tak opisywano to wydarzenie. Sztorm zmiótł z plaży Kąpielisko Rodzinne (tzw. Morskie Oko). Największy problem był z wybrzeżem. Do morza spłynęła Promenada Wydmowa i wiele drzew. Nowy Rok 1914 był okresem podsumowywania szkód.

Robert Dziemba
Fot.  arch. Jerzego Patana i autora

informacje kołobrzeg, sztorm, 1913

informacje kołobrzeg, sztorm, 1913

informacje kołobrzeg, sztorm, 1913

informacje kołobrzeg, sztorm, 1913
Zniszczenia z 5 grudnia 1899 roku - obecnie Aleja Nadmorska, w tle Pałac Nadbrzeżny (dziś Sanatorium Bałtyk).

informacje kołobrzeg, sztorm, 1913
Lata 20-te, zniszczona Aleja Nadmorska, po lewej od góry Kąpielisko Rodzinne - dawne Morskie Oko.

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama