Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, historia,opowieściZwiększamy atrakcyjność naszego działu historycznego o materiały video z opowieściami z dziejów Kołobrzegu. Tym razem opowieść o Reinbernie.


Jak pisze kronikarz Thietmar, biskup kołobrzeski Reinbern, "niszczył i palił świątynie z posągami bożków i oczyścił morze zamieszkałe przez złe duchy, wrzuciwszy w nie cztery kamienie pomazane świętym olejem i skropiwszy je wodą święconą". Zbudował też pierwszą katedrę na Pomorzu. Niestety do dnia dzisiejszego archeolodzy nie odkryli jej pozostałości. Zbyt silna reakcja pogańska spowodowała nie tylko upadek zalążków organizacji kościelnej na Pomorzu, ale również przyczyniła się do odłączenia całej tej dzielnicy od państwa polskiego. Reinbern został wysłany na Ruś jako poseł Bolesława Chrobrego, gdzie udał się razem z córką księcia polskiego, która wyszła za Świętopełka - pasierba księcia ruskiego Włodzimierza. Był też najprawdopodobniej spowiednikiem polskiej księżniczki. Zmarł w więzieniu w Kijowie między 1013 a 1015 rokiem. Thietmar tak napisał: "Uwolniony z ciasnego więzienia ciała, przeszedł radośnie do wolności wiecznej".

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama