Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

1 kwietnia 2023    |    Imieniny: Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
1 kwietnia 2023    
    Imieniny: Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, pomnik,żołnierzPrzetrwał przypadkiem. Upamiętnia bohaterów poległych na frontach I wojny światowej. Dziś stoi na składzie budowlanym Zieleni Miejskiej.

 

Był początek lat 90-tych. Młodzi ludzie znajdowali wiele pamiątek na powojennych wysypiskach. Jedno z nich zlokalizowane było na bagnisku przy ulicy Kupieckiej. To tam wywożono śmieci i gruz z kołobrzeskich ulic, podnosząc jednocześnie poziom gruntu. Podczas jednej z ekspedycji udało się natrafić na pozostałości historycznego pomnika. Na szczęście, znaleziskiem udało się zainteresować władze miasta i miejskiej spółki - Zieleń Miejska. Pomnik został podniesiony i wywieziony na skład przy ul. VI Dywizji Piechoty.

W owych czasach, namówić polityków na poszukiwania śladów dawnych mieszkańców miasta było bardzo trudno. Historia nadal była czarno-biała, my zwycięzcy, oni faszyści. Pozostałości pomników, dekoracji cmentarnych, najczęściej wykorzystywano na podbudowę murków i ulic. Świetnie się do tego nadawały, bo były bardzo wytrzymałe. Polskie prefabrykaty betonowe wytrzymywały 15 lat, elementy poniemieckie z powodzeniem służą do dziś. Warto przyjrzeć się murkowi przy parkingu Urzędu Miast, albo temu przy katedrze przy skrzyżowaniu Narutowicza i Armii Krajowej. Te budowle przetrwają niejedno pokolenie. Fakt, że przez tyle lat pomnik na składzie Zieleni Miejskiej przetrwał w nienaruszonym stanie, to ewenement.

Obiekt powstał w latach 20-tych minionego stulecia. Był poświęcony niemieckim mieszkańcom, którzy polegli na frontach I wojny światowej. Główny tego rodzaju pomnik znajdował się w kolegiacie. Na ten cel poświęcono drugi od wschodu filar nawy głównej (więcej na portalu twierdzakolobrzeg.pl). W samym mieście zbudowano cztery pomniki. Ten, który znajduje się w Zieleni Miejskiej, został odsłonięty na obecnym skwerze bez nazwy (zieleniec na rogu ul. Pomorskiej i Zwycięzców), przed wojną Victoria Platz. W czasach twierdzy, w tym miejscu znajdował się Szaniec Kościelny i kościół św. Mikołaja. Pomnik przedstawia niemieckiego rycerza z mieczem i tarczą z liśćmi dębu. Na głowie znajdował się hełm - wzór z I wojny. Pomnik stał na cokole z inskrypcją. Po 1945 roku pomnik został usunięty. Pozostałe konstrukcje rozebrano, a ten obiekt trafił (trudno powiedzieć czy od razu) na składowisko przy ul. Kupieckiej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obeliski z nazwiskami mieszkańców poległych na frontach Wielkiej Wojny znajdowały się w wielu miejscowościach powiatu kołobrzeskiego. Po wojnie część usunięto, część przerobiono na przydrożne kapliczki. Jedyny pełny obelisk z nazwiskami niemieckich mieszkańców zachował się na cmentarzu przykościelnym w Korzystnie.

Pomnik jest uszkodzony. Być może do zniszczeń doszło w czasie walk o miasto w marcu 1945 roku (w tym rejonie toczyły się krwawe walki), ale na pewno używano sobie na nim po 1945 roku. Uszkodzone są obie ręce, odstrzelona głowa, której niestety nie udało się odnaleźć. Pytanie jednak, czy jest miejsce dla tego obiektu w obecnej przestrzeni miasta. Być może, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą wybuchu I wojny światowej, pomnik powinien trafić do kołobrzeskiego lapidarium upamiętniającym niemieckich mieszkańców?

informacje kołobrzeg, pomnik, żołnierz

informacje kołobrzeg, pomnik, żołnierz
Akcja podnoszenia pomnika - lata 90-te

informacje kołobrzeg, pomnik, żołnierz
Victoria Platz - obecnie skwer bez nazwy

informacje kołobrzeg, pomnik, żołnierz

informacje kołobrzeg, pomnik, żołnierz

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama