Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, zegar,włościbórzPonad 100-letni zegar ożył na poddaszu historycznego dworku we Włościborzu. Wszystko za sprawą osób, którym historia tej małej wsi leży na sercu.


Zabytkowy zegar wyprodukowano w 1907 roku przez znaną niemiecką fabrykę J. F. Weule Bockenem. Mechanizm wraz z tarczą umieszczono w fasadzie XIX-wiecznego dworku - obecnie budynku Domu Pomocy Społecznej. Starsi mieszkańcy Włościborza doskonale pamiętają, jak ten zabytkowy zegar odmierzał im dawniej rytm dnia. Jednak w połowie lat osiemdziesiątych remont poszycia dachowego w placówce spowodował, że zegar zdemontowano. Od tamtej pory nikt nie przykładał szczególnej uwagi, aby zegar powrócił na swoje dawne miejsce. Dziś zabytek udało się uruchomić dzięki bezinteresownej pomocy ludzi, którzy zaoferowali swoje umiejętności i specjalistyczną wiedzę. Szczególne zaangażowanie wykazał Pan Zdzisław Pauk – zegarmistrz, którego celem było „ożywienie serca Włościborza”.

Odremontowano mechanizm i tarczę zegara. Dzięki zaangażowaniu firmy Sławoja Kiginy, zegar ma zasilanie elektryczne, dzięki czemu nie trzeba go nakręcać co 36 godzin.

 

informacje kołobrzeg, zegar,włościbórz

informacje kołobrzeg, zegar,włościbórz

informacje kołobrzeg, zegar,włościbórz

informacje kołobrzeg, zegar,włościbórz

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama