Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, wieża,ciśnieńNa stałe wrosła w panoramę miasta. Przetrwała walki o miasto w marcu 1945 roku i co najważniejsze - działa po dziś dzień. A mowa o neogotyckiej wieży ciśnień.

 


Kołobrzeskie wodociągi powstały jeszcze w okresie średniowiecza. Wodę czerpano wówczas ze zbiorników (stawu) na Przedmieściu Lęborskim, a rozprowadzano drewnianymi rurami. Część z nich można było zobaczyć podczas wykopalisk na ulicy Armii Krajowej. Tak było do 1666 roku, gdy powstał nowy wodociąg, do którego tłoczono wodę z Parsęty.

Na kolejną inwestycję wodociągową trzeba było zaczekać kilka wieków. Nowe wodociągi wraz z monumentalną wieżą ciśnień oddano do użytku 1 lipca 1885 roku. Nowa pompa miała wydajność niemal 200 metrów sześciennych na godzinę. Przefiltrowana woda płynęła do zbudowanej wieży ciśnień o wysokości 26 metrów. Średnica wieży to 15,5 m. Zbiornik na górze może pomieścić 680 metrów sześciennych, skąd woda trafiała do budynków mieszkalnych. Jednocześnie wymieniono rury wodociągowe. Drewniane zastąpiono instalacją metalową. Z czerpania wody z rzeki zrezygnowano w 1906 roku, gdy uruchomiono ujęcie wody w Rościęcinie, czerpiące wodę z trzech studni głębinowych. Instalację rozbudowywano kilkukrotnie, po raz pierwszy w latach 1915-16, a potem w latach 70-tych XX wieku. Po zakończeniu inwestycji na jakieś 10 lat wieżę wyłączono z eksploatacji, aby zbiornik ponownie wykorzystywać od 1980 roku, co trwa nieprzerwanie po dziś dzień.

Wieża została wykonana z czerwonej cegły ceramicznej na podmurówce kamiennej. Najwyższa kondygnacja, gdzie znajduje się stalowy, nitowany zbiornik, spoczywa na wysuniętych przed lice trzonu arkadach, nawiązujących do średniowiecznych krenelaży (blanek). Obiekt swoją formą nawiązuje do pseudoromańskich i pseudogotyckich budowli obronnych. Przed wojną, kopulasty dach wieńczyła strzelista wieżyczka, którą usunięto po 1945 roku.

Początkowo, w latach 90-tych w obiekcie mieściła się restauracja, a potem kwiaciarnia. Obecnie jest tam nowy dzierżawca, który włada wieżą przez najbliższe 15 lat.
ba
Zabytek mogliśmy zwiedzić z kamerą dzięki uprzejmej pomocy Pawła Hryciowa, prezesa Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Fot. arch. J. Patana, P. Dawid

informacje kołobrzeg, wieża,ciśnień

informacje kołobrzeg, wieża,ciśnień

informacje kołobrzeg, wieża,ciśnień

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama