Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 marca 2023    |    Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol
20 marca 2023    
    Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

schrony,kołobrzeg,historiaPowstały w latach 1943-44. Do naszych czasów zachowało się kilka z nich. Udało nam się wejść do schronu przy Koperniku i ul. Unii Lubelskiej.


Jest rok 1942. Samoloty RAF bombardują Lubekę. Miasto jest poważnie zniszczone. Od 1943 roku naloty dywanowe na miasta III Rzeszy równają je z ziemią. W roku 1944 zbombardowany zostaje Szczecin, a w 1945 roku Świnoujście. Aby zwiększyć bezpieczeństwo ludności cywilnej, zapada decyzja o budowie schronów przeciwlotniczych w Kołobrzegu. Inwestycja została zrealizowana przy stadionie miejskim, przy ul. Rzecznej, Łopuskiego (liceum), Unii Lubelskiej (Park Jordanowski), Kniewskiego, Spacerowej.

RAF Kołobrzegu nie zbombardował, a schrony przetrwały walki o twierdzę w marcu 1945 roku. Część z nich jest zamknięta, część zlikwidowano lub zasypano. Dzięki uprzejmości prezydenta Janusza Gromka oraz szefa Wydziału Zarządzania Kryzysowego Marka Huberta, udało nam się zwiedzić dwa schrony: przy ul. Łopuskiego oraz przy ul. Unii Lubelskiej. Ten pierwszy ma powierzchnię 152 metrów kwadratowych. Mogą w nim przebywać 92 osoby. Powstał w 1943 roku. Drugi żelbetowy schron przykryty ziemią powstał w 1944 roku w obecnym Ogródku Jordanowskim. Pomieści 140 osób. Więcej w materiale video.

Czy tylko nieco ponad 200 osób znajdzie schronienie na wypadek nalotu? Jak mówi Marek Hubert, Kołobrzeg posiada większą ilość schronów. Na wypadek zagrożenia, obrona cywilna przekształci w schrony wybrane piwnice i garaże podziemne.

schrony,kołobrzeg,historia

schrony,kołobrzeg,historia

schrony,kołobrzeg,historia

schrony,kołobrzeg,historia

schrony,kołobrzeg,historia

schrony,kołobrzeg,historia

schrony,kołobrzeg,historia

schrony,kołobrzeg,historia

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama