Light rain

16°C

Kołobrzeg

23 maja 2024    |    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
23 maja 2024    
    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

heyde,kołobrzegRichard J. Hidy z Cincinatti to prawnuk słynnego komendanta twierdzy, pułkownika Heinricha Sigismunda von der Heyde. Napisał do nas e-maila.


Hidy był niezwykle zaskoczony, że informacje o jego pradziadku znajdują się w internecie, a historia twierdzy kołobrzeskiej jest uporządkowana na portalu Twierdzakolobrzeg.pl. Jak przyznał, zbiera informacje o komendancie Twierdzy Kołobrzeg i pruskim bohaterze. Płk Heinrich Sigismund von der Heyde (1703-1765), zasłynął jako zdolny dowódca, dzielnie broniący twierdzy kołobrzeskiej w wojnie siedmioletniej przed Rosjanami. Otrzymał tytuł "Colberger Defensor". Skapitulował za trzecim razem w 1763 roku. Trafił do rosyjskiej niewoli, ale na krótko. Powrócił jeszcze na stanowisko komendanta twierdzy i zmarł w Kołobrzegu w 1765 roku. Według niektórych źródeł został pochowany w kolegiacie, ale w dokumentach kościelnych nie natrafiliśmy na taką adnotację. Jego imieniem nazwano szaniec zaprojektowany osobiście przez króla Fryderyka Wielkiego. Znajdował się on naprzeciw Fortu Ujście (zobacz).

Syn komendanta twierdzy, Johann, przyszedł na świat w 1751 roku. Podczas pobytu ojca w niewoli, za jego radą wyemigrował do Pensylwanii. Tam wziął udział w wojnie niepodległościowej. Zmarł w 1823 roku, dając początek rodowi Hidy. Teraz, żyjący ponad dwa wieki w USA ród, chce wysłać swoich przedstawicieli do Europy, aby zwiedzili miejsca związane z pułkownikiem. W Berlinie znajduje się pomnik króla Fryderyka Wielkiego. Znajduje się na nim także postać kołobrzeskiego komendanta - stoi na nim z mapą kołobrzeskiej twierdzy. Richard J. Hidy chciałby przyjechać także do Kołobrzegu, aby zobaczyć miasto i twierdzę, którą dowodził jego pradziadek. Więcej o Heinrichu von der Heyde i jego rodzinie przeczytacie tutaj (kliknij).

W tym roku przypadka 250 rocznica śmierci komendanta twierdzy. Zmarł 4 maja 1765 roku.

heyde,kołobrzeg

heyde,kołobrzeg
fot. Wikipedia

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama