Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2023    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2023    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

historia,ratuszFundacja Historia Kołobrzegu wraz z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami zabiega o stworzenie sali edukacyjnej na zajęcia historyczne w ratuszu.


Gdy we wrześniu 2014 roku kończyły się prace w Muzeum Patria Colbergiensis, powstał problem wykończenia niektórych elementów. Wszystko jak zwykle rozbijało się o pieniądze, ale i o czas, którego założycielowi muzeum - Robertowi Maziarzowi brakowało. Przyszliśmy wówczas z pomocą i przy wsparciu naszych przyjaciół udało się zrealizować najważniejsze potrzeby muzeum. Tak narodziła się idea powstania fundacji, która zajmowałaby się podobnymi kwestiami, których przecież w Kołobrzegu nie brakuje. Fundacja została założona w styczniu 2015 roku.

Muzeum Patria Colbergiensis zostało otwarte w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które po raz pierwszy w historii miasta obchodziliśmy z tak dużym rozmachem. Okazało się również, że jest wielkie zainteresowanie ze strony mieszkańców na wiedzę o historii Kołobrzegu. Podczas oprowadzania kołobrzeżan i turystów po ratuszu niemożliwe było pokazanie im skarbca i zabytkowego sejfu. Wówczas zaczęliśmy się zastanawiać, czy nie można by tej sali udostępnić na cele historyczne. Zwróciliśmy się z taką propozycją do Urzędu Miasta i okazało się, że taka szansa istnieje.

W sali skarbca pod donżonem (wieża w północno-wschodnim narożniku ratusza) powstanie sala historyczna. W jej ramach, uruchomiona zostanie Szkoła Kadetów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu poznawania historii Twierdzy Kołobrzeg. Realizując kilka projektów edukacyjnych w poprzednich latach w kołobrzeskich szkołach, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, mieliśmy problem z transportem wielu kilogramów sprzętu, armaty, broni, kul, tablic, sprzętu elektronicznego. Nie w każdej placówce były możliwości na pełne przeprowadzenie naszych zajęć. Sala w piwnicach ratusza ten problem rozwiązuje. Projekt Szkoły Kadetów opiera się w całości na nowoczesnych rozwiązaniach płynących z zastosowania militariów w edukacji historycznej. Zarówno Fundacja Historia Kołobrzegu, która będzie operatorem skarbca, jak i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, opracowało kilka projektów o wartości ok. 60 tysięcy złotych, łącznie z planowaną na ten rok wymianą młodzieży polsko-litewskiej w ramach historii II wojny światowej. Wszystkie zajęcia dla dzieci i młodzieży z Kołobrzegu i okolic będą bezpłatne.

Kolejny problem zdiagnozowany przez Fundację Historia Kołobrzegu, to niewystarczające zainteresowanie historią powojenną Kołobrzegu. Poza niewielką salką w Muzeum Patria Colbergiensis, brakuje miejsca nie tylko na ekspozycję ewentualnych zbiorów, ale również brakuje pogłębionej dyskusji naukowej oraz otwartej dla mieszkańców, na temat dziejów powojennych i najnowszych Kołobrzegu. Chcemy realizować programy edukacyjne dla dzieci w ramach tej historii. Otrzymaliśmy już na ten cel wsparcie finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Pierwszy projekt nazwaliśmy "Historia mojej babci i dziadka". Cały czas pracujemy nad docelowym projektem portalu internetowego poświęconego powojennej historii Kołobrzegu. Rozwijamy go, aby osiągnął kształt portalu o Twierdzy Kołobrzeg.

Kolejna kwestia to spotkania osób dorosłych, zarówno historyków, jak i osób lubiących historię. Rozmawialiśmy kiedyś na ten temat z mecenasem Edwardem Stępniem, że brakuje w Kołobrzegu miejsca na dyskusje o historii, na wykłady i odczyty. Dlatego powstanie także klub dyskusyjny, który rozpocznie działalność na przełomie września i października b.r.

To nie koniec naszych pomysłów i zadań wynikających z promowania historii i jej przybliżania mieszkańcom Kołobrzegu. Ostatecznie, we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej, będziemy chcieli także stworzyć możliwość zwiedzania skarbca. Kto wie, może uda się nawet uruchomić mechanizm zabytkowego sejfu?

Sala edukacyjna planowo ma zostać uruchomiona we wrześniu. Z promocją historii tak długo czekać jednak nie zamierzamy. Już dziś zapraszamy na Święto Twierdzy Kołobrzeg w dniach 23-24 maja. Szczegóły na ten temat już wkrótce.

Robert Dziemba

historia,ratusz

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama