Clear Sky

17°C

Kołobrzeg

31 maja 2023    |    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
31 maja 2023    
    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

szczątki,ciało,kołobrzegPrzed południem, w Parku im. Aleksandra Fredry znaleziono szczątki 44-letniego mężczyzny. Przyczyną śmierci był strzał w głowę, którą rozsadziło.


Śladów II wojny światowej oraz wojny francusko-pruskiej z 1807 roku w Kołobrzegu nie brakuje. Dowodzi tego znaleziona mogiła niemieckiego żołnierza z 1945 roku, na którą natrafili członkowie stowarzyszenia Pomorze 1945. Ekshumacji przewodniczył dr Andrzej Ossowski z Katedry Medycyny Sądowej w Szczecinie. To była tylko część realizowanej dziś w Parku Aleksandra Fredry projektu "Śladami 1. Pułku Piechoty", realizowanego przez lidera - Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Doktor Hieronim Kroczyński poinformował uczestników akcji, że jest bardzo mało szans, aby znaleźć jakieś pozostałości po tym pułku, gdyż był on wyposażony licho, a w tej ziemi nie miały one szansy przetrwać tyle lat.

- Kołobrzeg, jako jedno wielkie pole bitwy, zasługuje na takie badanie i uporządkowanie pewnych spraw po tylu latach. Dziękujemy za pomoc Urzędowi Miasta za zgodę na poszukiwania, a także pasjonatom historii, którzy przybyli na akcję do parku. Znaleziska powiększą nasze zbiory - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. Znaleziono kilkanaście monet, złotą obrączkę z grawerunkiem z 1920 roku, guziki wojskowe, a także różne wyposażenie żołnierzy i kilka zabytków związanych z przedwojennym Kołobrzegiem. Odkryto także fragmenty granatów i kilka kul armatnich z 1807 roku.

Szczątki żołnierza niemieckiego należą do około 44-letniego mężczyzny. Kula trafiła go w głowę, a wychodząc z ciała zmiażdżyła kości czaszki. Jakiś wybuch zmiażdżył kości jego ręki. Żołnierz został pochowany w płytkim grobie przez kolegów. Jego szczątki trafią do Szczecina.

Szczegóły akcji i fotogaleria na www.twierdzakolobrzeg.pl.

szczątki,ciało,kołobrzeg

szczątki,ciało,kołobrzeg

szczątki,ciało,kołobrzeg

szczątki,ciało,kołobrzeg

szczątki,ciało,kołobrzeg

szczątki,ciało,kołobrzeg

szczątki,ciało,kołobrzeg

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama