Light rain

16°C

Kołobrzeg

23 maja 2024    |    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
23 maja 2024    
    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Przez miasto przebiegają trzy piesze szlaki.

Nadmorski, który stanowi część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E-9 wiodącego od Oceanu Atlantyckiego, wzdłuż Morza Północnego do Morza Bałtyckiego. Na terenie Polski to 542 km, a kołobrzeski odcinek 12 km i wiedzie on niemal całkowicie ścieżką nadmorską, poza tym, że trzeba obejść ujście Parsęty ulicą Bałtycką, Jedności Narodowej i Portową.


 

Historyczny Szlak Solny prowadzi z Kołobrzegu do Czaplinka. Całkowita długość to 152 km. Kołobrzeski początek tego czerwonego szlaku wiedzie od Baszty Prochowej i po czterech kilometrach ma koniec w Budzistowie.

Szlak zielony im. Jana Frankowskiego biegnie od latarni morskiej do kościółka w Budzistowie. Ten krótki szlak upamiętnia pierwszego powojennego kołobrzeskiego przewodnika i pozwala poznać piękno miasta.

Miejski Szlak Fortyfikacji
Szlak ten zrealizowany przez Urząd Miasta Kołobrzeg oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, powstał w 2011 roku. To pierwszy szlak, który w ogóle objął kołobrzeskie fortyfikacje, a który pozwala turystom odbyć spacer śladami nowożytnej historii miasta. Naszą podróż zaczynamy przy ratuszu i kierujemy się do poszczególnych zabytków fortyfikacji: Akademii Rycerskiej, Baszty Więziennej, Baszty Lontowej zwanej Prochową. Następnie przechodzimy przez centrum i dochodzimy do zabytkowego Parku Jana Henryka Dąbrowskiego. Stamtąd kierujemy się na amfiteatr, gdzie znajdują się pozostałości Fortu Wilczego, a następnie nad morzem jest Szaniec Kamienny. Spacerujemy aleją nadmorską i kierujemy się do Fortu Ujście, na którym stoi latarnia morska. Z Portu Pasażerskiego wybieramy się do Portu Jachtowego, gdzie zobaczymy wspaniale zachowaną Redutę Bagienną (Morast). Z Mariny Solnej idziemy do Portu Rybackiego, gdzie znajduje się Reduta Solna oraz Skansen Morski. Po zwiedzaniu, możemy udać się do kolejnych zabytków: Bramy Radzikowskiej – jedynej zachowanej bramy miejskiej, a także do Batardeau – ruin grodzy na Parsęcie. Ostatnim przystankiem na szlaku jest Muzeum Oręża Polskiego.


Zachodniopomorska Droga Św. Jakuba
Szlak popularnego w średniowieczu świętego, wiodący do Santiago De Compostella. Ostatnio, na terenie północy Polski przeprowadzono rewitalizację tego szlaku. Jego zachodniopomorska część liczy 641 km. Szlak z Gdańska zmierza przez Słupsk do Koszalina, a stamtąd do Kołobrzegu prowadzą dwie ścieżki: przez Nowe Bielice, Dobrzycę, Rusowo i Stramnicę, albo przez Dunowo, Bobolice, Karlino, Kłopotowo, Włościbórz, Bardy, Czernin, Dębogard, Obroty, Budzistwo. Szlak dociera do kołobrzeskiej bazyliki, a stamtąd do kościoła św. Marcina przy ul. Portowej, skąd odchodzi ulicą Solną i Żurawią do Radzikowa i przez Korzystno, Drzonowo dociera do Trzebiatowa, a dalej – do Szczecina. Szlak Jakubowy, obok walorów kulturowych, ma także walor sakralny – dociera do najważniejszych świątyń, szczególnie kościołów historycznych Pomorza.


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama