Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

trolle kołobrzeg

Powracam do tematu trolli, które z powodzeniem działały sobie na Facebooku, aż znikły i wydaje im się, że żaden ślad po nich nie pozostał. A powrót ten jest możliwy dzięki sympatykom i członkom Prawa i Sprawiedliwości, którzy ryzykując popadnięcie w niełaskę, przekazują nam ciekawe i materiały. – Typowanie osób dostarczających wam informacje już trwa – mówi nasze źródło. A to ciekawe, bo powinno być odwrotnie, w końcu Czesław Hoc mówił do trolli, że po nich idzie. Tylko, że trolle znikły... Jak więc je znaleźć?

Jeszcze przed konferencją posła, której nie można uznać za reakcję na hejt w Kołobrzegu za sprawą ludzi związanych w jakiś sposób z PiS, ale reakcją na konferencję posła PO, zaczęto kasować konta i sprzątać zawartość innych kont na Facebooku. Jak było widać, Czesław Hoc nie ma o tym zielonego pojęcia. A kto miałby mu o tym powiedzieć? Zniknął profil PiS, zniknął „Kołobrzeg Bez Cenzury”, zniknęły trollowe konta. Niektórzy działacze usunęli swoje konta i założyli sobie nowe. Tak samo powstał nowy profil „Kołobrzeg Bez Cenzury”.

Trzeba mieć poważne problemy z samym sobą, żeby nie zobaczyć tego, co i dlaczego się dzieje – mówi członek kołobrzeskiego PiS.


A jego kolega pokazał nam, jak bardzo trolle lubiły pisać do Jarosława Banasia, obecnego szefa kołobrzeskiej redakcji Polskiego Radia Koszalin (Jarosław Banaś do tej pory nie ustosunkował się do pytań, czy to on stoi za tymi kontami, stwierdził tylko, że nie jest Markiem Wertyńskim, którego konto zostało już skasowane).

- Banaś wrzucał różne materiały o swoich audycjach w radio. Wydawało mu się chyba, że jak je zareklamuje, to ktoś wreszcie zacznie je słuchać. Jak można słuchać w sobotę rano o polityce? No ale dobra. Wrzucał to u siebie, a za chwilę temat podawały fejkowe konta. Przypadek? Ja nie wierzę w przypadki. Albo pisał zapowiedź, a odzywały się tylko trolle. Swoją drogą to smutne, że wywoływało to tylko taką reakcję, ale na pewien sposób pokazuje to zainteresowanie tego rodzaju publicystyką – mówi osoba związana pośrednio z PiS.


W Prawie i Sprawiedliwości pojawiły się zarzuty, że nie jest prawdą, że na różnych kontach pojawiały się nieprawdziwe informacje. Cz aby na pewno? Pojawiały się informacje spreparowane, hejtujące posła Marka Hoka i Janusza Gromka. Ten ostatni był tam traktowany jak powszechny przestępca, zdrajca i łapówkarz. Ale poseł Hoc już o tym nie przeczyta. Wszystko znikło. Jaki pech. Fejkowe konta nie tylko rozpowszechniały różne "chodliwe informacje", ale również wchodziły w dyskusje z prawdziwymi ludźmi. Jak mówią przedstawiciele kołobrzeskiej sceny politycznej, byli przez nie hejtowani, zwłaszcza przez Anetę Horst, dla której audycja w Radio Koszalin była w sobotę zbyt późno (widać zbyt długo siedziała w nocy przed komputerem…). Można odnieść wrażenie, że niektórzy działacze i sympatycy PiS tworzyli rzeczywistość równoległą do kołobrzeskiej. Tu przykład z uroczystości Powstania Warszawskiego, na których nie przemawiał nikt z PiS. Ale od czego jest Facebook, żeby o tym nie napisać...

trolle kołobrzeg


W ten sposób można było mobilizować ludzi, wpływać na ich przekonania, generować dla nich content czysto partyjny. Jak widać, wiedzieli o tym ci, którzy mieli wiedzieć. Poseł Hoc twierdzi, że o tym nie wiedział, ale dotarliśmy do osób, które przed tym ostrzegali. Robili to także niektórzy dziennikarze, zwłaszcza w okresie, gdy jeden z radnych PiS powielał antysemickie wpisy. Jaka spotkała go kara? A jaka kara spotkała Henryka Bieńkowskiego, szefa Klubu PiS w Radzie Powiatu, który składał fałszywe informacje, uderzające w Wiolettę Dymecką? Jaka kara spotkała Henryka Bieńkowskiego za pomawianie niżej podpisanego? W dodatku pomawianie za pomocą środków masowego komunikowania, a także podczas spotkania z dziennikarzami? Takie działania zapowiadał Czesław Hoc podczas jednej z konferencji prasowych. To było upomnienie, nagana? Bo jakoś nie było o tym głośno. Takich osób w środowisku kołobrzeskiego Prawa i Sprawiedliwości jest więcej…

Gdy znikła grupa „Kołobrzeg Bez Cenzury”, działacze PiS bardzo tego żałowali. Poseł Czesław Hoc przejawiał bojowe nastawienie, miał pisać do prokuratury, a jego koledzy mieli opinię nieco inną. Profil wyparował, ale niemal natychmiast stworzono go na nowo. A radna PiS z Rady Powiatu, Ilona Polan, znalazła ciekawe wytłumaczenie. Na profilu „Miastokolobrzeg.pl”, zacytowała wpis kogoś z Facebooka, na temat całej akcji. Jest bardzo ciekawy i kompletnie niewiarygodny.

trolle kołobrzeg

Od afery trollowej miną za chwilę dwa tygodnie, a jakoś nic nie słychać o oczyszczaniu szeregów kołobrzeskiego PiS. Niektórzy działacze się śmieją, że teraz nikt już nic nie udowodni.

No bo to wszystko znikło, nie ma już nic. No to jak teraz kogoś o coś oskarżyć? – pyta retorycznie sympatyk PiS i wskazuje, że tym to trzeba było zająć się wcześniej.


I to jest dobre pytanie. Dlaczego nikt tym wcześniej się nie zajął? Bo obecnie można stwierdzić, że marsz po trolle się zaczął. Wszyscy myśliwi siedzą w ciepłych fotelach, niektórzy nawet w leśniczówce w lesie oddalonym o setki kilometry. Może kiedyś dojdą…

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama