Overcast Clouds

-1°C

Kołobrzeg

29 listopada 2023    |    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
29 listopada 2023    
    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

hotele kołobrzeg


Od dziś zamknięte są kołobrzeskie hotele. Wymeldowano gości, w weekend udało się odwieźć gości zagranicznych. Pisaliśmy o tym na naszym portalu, co spowodowało niesłychany hejt na Facebooku. Nie dziwi mnie nie tyle poziom dyskusji, co kompletny brak wyobraźni. W kreskówkach, gdy oglądasz jak ktoś podcina gałąź, na której siedzi, myślisz sobie: ale osioł. A w rzeczywistości?

Kołobrzeg to miasto, którego główny nurt gospodarczy opiera się na turystyce. Taki model obowiązuje od lat 60-tych, a od lat 90-tych, gdy rybołówstwo i przetwórstwo rybne wyhamowało, jest to główna gałąź miejskiej gospodarki. To my kołobrzeżanie, sami wybraliśmy taki właśni model. Konsekwentnie od 30 lat rozwijaliśmy branżę hotelarską. Budowano kolejne ośrodki, apartamentowce, hotele o coraz wyższym standardzie. Z miasta, w którym turyści przebywali przez 2-3 miesiące, staliśmy się stolicą SPA w Polsce czynną cały rok. Usługi i handel dostosował się do całej branży, która wraz z sanatoriami daje pracę, wpływa na niskie bezrobocie, a wreszcie powoduje, że jesteśmy liderem w Polsce jako Powiat Kołobrzeski pod kątem liczby udzielonych noclegów.

Nie mi dyskutować z ludźmi, którzy mają „swoją” wiedzę o ekonomii i jeszcze mniejsze doświadczenie w jej praktycznym stosowaniu. Rozumiem, że mogą się nie podobać komuś warunki zatrudnienia lub wysokość wynagrodzenia. Każdy jednak może sobie kupić działkę nad morzem, zbudować hotel, pracować na własną markę i żyć jak pączek w maśle. Wielu wybiera jednak krytykę zarówno modelu jak i właścicieli ośrodków czy hoteli. Jedni z tytułu pretensji, inni zazdrości, inni z głupoty. Różne były dzieje, gdy to hotelarze próbowali podporządkowywać niektóre miejskie działalności swoim potrzebom. Ale, można się z tym zgadzać lub nie, to ta branża jest fundamentem funkcjonowania gospodarki.

Hotele są już zamknięte. Pracownicy pójdą na urlopy, trafią na zwolnienia, inni stracą zajęcie, bo świadczą usługi. Właśnie można obserwować, jak wygląda Kołobrzeg bez turystów. Przypatrzcie się mu dobrze, zróbcie zdjęcia. Niech to będzie lekcja dla tych, którzy nie mają wyobraźni ekonomicznej. A teraz krótka lekcja. Większość obiektów działa w oparciu o KSH, inne są jednoosobową działalnością osób fizycznych, bądź spółkami cywilnymi. Dla wielu mniejszych ośrodków bądź obiektów wyspecjalizowanych, podstawą działalności byli goście zagraniczni, przede wszystkim z Niemiec. Odrobienie anulowanych powrotów potrwa, może pół roku, może rok. Nie wiadomo też, jak szybko zakończy się epidemia poza Polską i jak szybko otworzymy granice. Przychody tych firm od dziś stoją w miejscu. Trzeba realizować stronę wydatków. Pracownicy muszą otrzymywać wynagrodzenie. Trzeba renegocjować kontrakty, wikłać się w trudne i czasami skomplikowane rozmowy. Ta złożona maszyneria, jaką jest cała branża, zahamowała gwałtownie i choć na zewnątrz tego nie widać, w środku jest sporo do uporządkowania, aby zapobiec panice. Rozwój tych przedsiębiorstw był możliwy dzięki określonym biznesplanom, kredytom bankowym. Bez wsparcia państwa i samorządu może być trudno im przetrwać. Wydatkowane są środki wynikające z kosztów osobowych. Niektórzy poradzą sobie w ten sposób miesiąc, inni dwa miesiące. Co dalej? Jak odrobić te straty? Te straty odnotują nie tylko hotele, ale cały zespół firm kooperujących z ośrodkami wypoczynkowymi i hotelami. Tam wszędzie pracują ludzie. Nie tylko Ukraińcy, jak to próbuje się przedstawiać.

Warto zdawać sobie sprawę, że gospodarka w ujęciu makro, to naczynia połączone. Straty spowodują konieczność cięcia zatrudnienia i zwolnień zbiorowych. Spółki będą musiały wdrażać plany naprawcze lub restrukturyzować się. Część otrzymała kredyty, podwyższyła standard, powiększyła się. Trzeba spłacać wysokie raty. To może spowodować zamknięcie ośrodków i bankructwa. Jak to przełoży się na innych przedsiębiorców? Co będą prać pralnie, kogo doposażą hurtownie, kogo przywiozą autobusy i busy? Kto odwiedzi nasze muzea i atrakcje turystyczne. Ktoś powie, że w mieście będzie luźniej, nie będzie korków. Utrata 1000 miejsc pracy, gdy stoimy w obliczu recesji i niezwykle słabego złotego, może spowodować poważne reperkusje w samym Kołobrzegu, nazwijmy to w prowincjonalnej jego części. Bo kolejne 500 – 1000 miejsc pracy będzie trzeba zredukować lub niewidzialna ręka rynku sama zredukuje u kooperantów. Brak działalności to brak podatków, brak podatków to brak środków na 500 plus i inwestycje już w 2021 roku. A to dopiero początek kłopotów, o ile zrealizuje się czarny scenariusz.  Nadzieja w obietnicach rządowych i samorządowych, preferencyjnych pożyczkach i kredytach, zwolnieniach podatkowych i redukcjach obciążeń.

Warto się nad tym mocno zastanowić, zanim znowu będziecie się cieszyć, że Niemcy wyjeżdżają, albo, że zamykane są hotele. Sukces Kołobrzegu, który udało się zbudować kilku pokoleniom mieszkańców – piszę o tym w książce „Historia Kołobrzegu po 1945 roku”, nie jest dany raz na zawsze. Sianie paniki, obrażanie kołobrzeskich gości, pomawianie i oskarżanie hoteli poprzez pisane fake newsów to właśnie podcinanie gałęzi, na której wszyscy siedzimy. To prawda, mogliśmy wybrać inną drogę rozwoju, ale konia z rzędem temu, kto rzuci się szukać złota w Parsęcie – złota głupców.

Robert Dziemba

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama