Light Snow

-1°C

Kołobrzeg

30 listopada 2023    |    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
30 listopada 2023    
    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

miedziński kołobrzeg

W poniedziałek redaktor Robert Dziemba pisał o możliwych problemach gospodarczych wynikających z paraliżu sektora turystycznego (przeczytaj). Tym razem wstępną średniookresową analizę opracował doktor Mariusz Miedziński. Zamieszczamy ją na naszym portalu, aby można zapoznać się ze skutkami gospodarczymi obecnej sytuacji, a także pomóc wszystkim przygotować się na nie, a również, aby przedsięwziąć takie działania, które spowodują, aby były one jak najmniej uciążliwe dla kołobrzeżan.

Wstępna analiza skutków epidemii Koronawirusa w perspektywie średniookresowej (2-3 miesiące) dla gospodarki i mieszkańców miasta Kołobrzeg oraz NOF-u Kołobrzeg.

Miasto Kołobrzeg razem z otaczającym go Nadmorskim Obszarem Funkcjonalnym Kołobrzeg przez ostatnie 30 lat było jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków miejskich północno-zachodniej części Polski i należy do bardzo niewielkiej grupy miast średnich nie tracących dotąd funkcji społeczno-gospodarczych. To niespełna 47 000 miasto funkcjonuje jako rdzeń miejskiego obszaru funkcjonalnego Kołobrzeg (NOF Kołobrzeg liczący łącznie prawie 60 000 mieszkańców). Jest to jednocześnie największy w skali kraju obszar miejski pełniący wyspecjalizowane funkcje uzdrowiskowo-turystyczne i jest porównywalny pod względem wielkości tylko z Warszawą i Krakowem. Kołobrzeg i jego zaplecze koncentruje funkcje turystyczno-uzdrowiskowe i wypoczynkowe kraju stanowiąc razem z otaczającymi go gminami wiejskimi Kołobrzeg i Ustronie Morskie największy obszar koncentracji turystycznej bazy noclegowej (według oficjalnych danych GUS) realizując trzecią odnotowywaną w skali kraju liczbę udzielanych osobonoclegów (po Warszawie i Krakowie). Na obszarze NOF-u Kołobrzeg zarejestrowanych jest obecnie ponad 11 600 podmiotów gospodarczych. Funkcje turystyczne i okołoturystyczne są obecnie wiodącymi sektorami gospodarki miasta (90 %). Gospodarka turystyczna Kołobrzegu stanowi obecnie ok. 5 % gospodarki turystycznej całego kraju. W perspektywie średniookresowej (2-3 miesiące) sytuacja związana z Koronawirusem może spowodować realne zagrożenie dla funkcjonowania ok. 81 % wszystkich podmiotów gospodarczych miasta i jego zaplecza. Prawdopodobnie poważne problemy w bieżącym funkcjonowaniu w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy może odczuć ok. 6 800 firm działających w Kołobrzegu i ok. 9 500 firm w całym NOF-ie Kołobrzeg. Należy ostrożnie zakładać, że połowa firm w ciągu kilku najbliższych miesięcy może zacząć odnotowywać problemy finansowe oraz trudności z utrzymaniem dotychczasowych miejsc pracy, co może skutkować wzrostem bezrobocia. Odbudowa potencjału turystycznego po otwarciu granic zajmie od 3 do 6 miesięcy. Gospodarka turystyczna tworzy rocznie ok. 5-6 mld zł PKB (1,2 mld euro).reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama