Overcast Clouds

-1°C

Kołobrzeg

29 listopada 2023    |    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
29 listopada 2023    
    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

legun kołobrzeg

Nasza redakcja, po pytaniach i prośbach o interwencje ze strony pracowników branży hotelarskiej (przeczytaj), postanowiła sprawdzić, jak wygląda kwestia urlopów bezpłatnych. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie kołobrzeskiego prawnika, zajmującego się prawem pracy, mecenasa Krzysztofa Leguna.

W związku z zapytaniami pracowników zatrudnionych w kołobrzeskich hotelach w zakresie dotyczących działań pracodawcy zatrudniającego dużą ilość pracowników polegających na wręczaniu pracownikom wniosków o udzielenie im urlopów bezpłatnych chciałbym wyjaśnić kwestie prawne związane z zaistniałą sytuacją.

Zgodnie z Kodeksem pracy urlop bezpłatny to okresowe zwolnienie pracownika od obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca może go udzielić na pisemny wniosek pracownika, co oznacza, że pracodawca nie może zmusić pracownika do pójścia na urlop bezpłatny. W praktyce zdarza się jednak, że to pracodawca, chcąc zaoszczędzić na wypłacie wynagrodzeń, jest inicjatorem udzielania urlopu bezpłatnego (a nawet niekiedy przymusza pracownika do tego). Nie jest to sytuacja prawidłowa. Pracodawca nie może bowiem w jakikolwiek sposób zmuszać podwładnego do skorzystania z takiego rodzaju urlopu. Taki obowiązek pracodawcy wynika z istoty stosunku pracy, w którym powinnością pracodawcy jest zatrudnianie pracownika za wynagrodzeniem. Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego z inicjatywy pracodawcy (bez pisemnego wniosku pracownika) jest prawnie bezskuteczne. Problemy się zaczynają gdy pracownik taki pisemny wniosek złoży do pracodawcy. Taka sytuację można potraktować również jako niezgodną z prawem, jako nieuzasadnione przerzucania na podwładnych ryzyka prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej. Takie działania pracodawcy zmierzają najczęściej do obejścia prawa. Jeśli zdarzy się tak, że pracodawca stosuje w swym zakładzie praktykę polegającą na wysyłaniu pracowników na urlop bezpłatny, to zatrudniony wysłany przymusowo na taki urlop może wystąpić przeciwko firmie do sądu pracy, domagając się dopuszczenia do wykonywania dotychczasowej pracy.

Odnosząc się do sytuacji w Kołobrzegu - nie mam wglądu w treść pisma wniosku o urlop bezpłatny. Podobno te pisma zawierają jakieś dodatkowe klauzule. Istotne mogą być też inne okoliczności, o których nie chciałbym się tu wypowiadać. Trudno więc odnieść w sposób jednoznaczny do kwestii możliwości podważania już podpisanych wniosków o urlop bezpłatnych. Rozstrzygnąć spór w tym zakresie będzie musiał sąd pracy.

Odnośnie skutków prawnych urlopu bezpłatnego dla pracownika, przez czas trwania tego urlopu, pracownik nie świadczy pracy i w związku z tym, nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę, nie ma też innych uprawnień pracowniczych, jak również pracodawca nie odprowadza za niego składek ZUS. Ze względu na to, że za pracownika nie jest odprowadzana składka zdrowotna, po upływie 30 dni od rozpoczęcia urlopu, pracownik traci prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego (nie można bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej). Nie traci on tytułu do ubezpieczeń.W czasie trwania urlopu bezpłatnego nie dochodzi do wygaśnięcia tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego członków rodziny się nie wyrejestrowuje, ale tak jak pracownik, tracą oni prawo do bezpłatnej opieki medycznej po 30 dniach trwania urlopu.

Krzysztof Legun

Fot. archiwum

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama