Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Miejski Performance Wolnościowy - to impreza przygotowana przez Muzeum Oręża Polskiego i Wiktora Szostało z okazji święta niepodległości.


Legendarny działacz kołobrzeskiej NSZZ Solidarność, sprowokował publiczność do wspólnego uniesienia ducha Niepodległości. Zgromadzona publiczność była świadkiem i aktywnym uczestnikiem performance przygotowanego przez artystę - rzeźbiarza Wiktora Szostało.  W podniosły nastrój radosnego święta wprowadzili: Paweł Pawłowski dyrektor muzeum oraz Łukasz Gładysiak- specjalista ds. historii wojskowości Muzeum Oręża Polskiego.

Idea uniesienia ducha Niepodległości (w uosobieniu Legionisty), polegała na przecięciu kajdan - łańcuchów, które krępowały polskie dążenia niepodległościowe. Ochotnicy z publiczności wspólnie unieśli, wykonaną tydzień wcześniej, figurę odlaną w gruncie, z betonu zbrojonego stalą. Asystę zapewnili żołnierze z 8 Batalionu Remontowego w Kołobrzegu.

Wydarzenie było skierowane do ludzi młodych a jej bezpośrednimi odbiorcami byli m.in. harcerze Bałtyckiego Hufca ZHP, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich, Gimnazjum nr 3 oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej MOPS. Wśród uczestników nie zabrakło przyjaciół Wiktora Szostało, uczestników życia społecznego, radnych powiatowych i osób, które chciały w nieco odmiennej formie uczcić Święto Niepodległości.

Po zakończeniu performance, we wnętrzu Reduty Solnej, zgromadzona publiczność wzięła udział w multimedialnej projekcji pt. "Polskie drogi do niepodległości", którą przygotowali i prowadzili pracownicy kołobrzeskiego muzeum.

tekst i fot. Muzeum Oręża Polskiego (oprac. MK)

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama