menu
Ogłoszenia ***  Pracownik Produkcji  (Dam Pracę)  ***  Korepetycje z języka angielskiego  (Edukacja)  ***  Malarz budowlany praca w Niemczech  (Dam Pracę)  *** 

Piekarczyk śpiewał o stanie wojennym

W Sali Koncertowej ratusza z repertuarem Jana Krzysztofa Kelusa wystąpił Paweł Piekarczyk. Rozpoczął w ten sposób obchody kolejnej rocznicy stanu wojennego.


W sobotę wczesnym wieczorem zebrali się działacze i sympatycy "Solidarności", aby posłuchać twórczości Jana Krzysztofa Kelusa. Kelus swoją działalność opozycyjną zaczął już w latach 60-tych. Wielokrotnie aresztowany, usunięty z powodów politycznych z Akademii Medycznej. Współpracownik KOR-u. Na początku lat 80-tych założył z przyjaciółmi Niezależną Oficynę Wydawniczą CDN, organizując  największy w historii drugoobiegowy dom wydawniczy w Polsce. W stanie wojennym internowany w Białołęce. Jego twórczość przeszła do historii jako znakomicie opisująca realia stanu wojennego.

Paweł Piekarczyk to znany bard. W Kołobrzegu bywał kilkukrotnie. Znany jest jako patriotycznie usposobiony matematyk, choć przez swój stosunek do politycznej rzeczywistości, krytykując w swojej twórczości wypaczenia i nieprawidłowości idei III RP, został odsunięty na artystyczny margines. Piosenki o stanie wojennym zaśpiewał z przyjemnością, gdyż jak sam mówi, one idealnie pokazują nie tylko nadzieje i idee polskiego sierpnia, krwawo stłumione przez Jaruzelskiego, ale następnie w 1989 roku zaprzepaszczone przez elity, które zamiast uspołeczniać państwo, po prostu je zawłaszczyły.

Organizatorami koncertu byli:
Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna
Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta
Stowarzyszenie Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80”.

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.