Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

żuławnik kołobrzeg

W niedzielę, 1 grudnia, w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu odbył się uroczysty koncert chóru „Cantores Colabregae” z okazji 23.rocznicy działalności. Po koncercie ciepło podziękowano jednej w chórzystek Mariannie Falk, która zakończyła swoją współpracę w chórem. Dyrygent „Cantores Colabregae”, wzruszona Waleria Żuławnik dziękowała wówczas osobiście „za wspaniały, czysty sopran zasilający brzmienie chóru podczas prób i koncertów i wielką dyscyplinę”. Niestety nikt nie spodziewał się wówczas, że dla niej również był to ostatni koncert... Waleria Żuławnik miała poprowadzić kolejną próbę chóru tradycyjnie, w czwartek. Okazało się jednak, że prawie 23-letnia historia „Cantores Colabregae” pod jej dyrekcją zakończyła się w nocy z 4 na 5 grudnia, która okazała się być jej ostatnią...

Waleria Żuławnik urodziła się 28.10.1936 roku w Nowosybirsku gdzie oboje rodzice zostali zesłani z powodu polskiego pochodzenia. W 1959 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Lwowie na wydziale dyrygentury. Podyplomowe studia asystenckie kończyła w Moskwie i Leningradzie (1980 – 1982 rok). Przez 19 lat pracowała na Akademii Muzycznej we Lwowie na wydziale dyrygentury symfoniczno – chóralnej. Wykształciła 23 zawodowych dyrygentów, z których dwoje prowadzi katedry chóralistyki, jeden pracuje w Ministerstwie Kultury w Kijowie a inni jako dyrygenci zawodowych chórów i orkiestr.Pracowała przez wiele lat w Katedrze Dyrygowania Symfoniczno-Chóralnego i Operowego. W 1966 roku otrzymała nagrodę I stopnia na Ogólnym Festiwalu Związku Radzieckiego za występ z chórem męskim.

Odkąd przyjechała do Polski bardzo intensywnie pracowała w zakresie rozwoju kultury w obecnym województwie zachodniopomorskim. W 1996 roku przygotowała koncert Polsko-Niemieckiego chóru na Festiwalu w Międzyzdrojach. W tymże roku przygotowała Chór Politechniki Szczecińskiej do tourne po Niemczech z „Wojennym Reguiem” B. Brittena. Rok 1997 zaowocował wspaniałym przygotowaniem „Stworzenia Świata” Józefa Haydna na Wyższej szkole Pedagogicznej w Słupsku, gdzie Waleria Żuławnik prowadziła praktykę studentów w teatrze operowym oraz w zawodowym chórze „Trembita”.Od lutego 1995 roku Waleria Żuławnik pracowała z Katedralnym Chórem Chłopięcym „Cantate Deo” w Koszalinie. W 1997 roku otrzymała nagrodę Wojewody Koszalińskiego za szczególny wkład w rozwój kultury w rejonie środkowo-pomorskim.  W 2000 r  ponownie otrzymała nagrodę  za szczególny wkład w rozwój kultury – była to nagroda Prezydenta Miasta Koszalina. Również w 2000 r. otrzymała Srebrny Dyplom  dla Dyrygenta na Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Lintzu (Austria).

żuławnik kołobrzeg
Od kwietnia 1998 roku do grudnia 2019 roku prowadziła jako kierownik artystyczny i dyrygent chór Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta „Cantores Colabregae” (do roku 2009 Miejskiego Ośrodka Kultury w Kołobrzegu). Zanim nas opuściła, zdążyła poprowadzić swój ostatni koncert...

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama