Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

13 kwietnia 2024    |    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
13 kwietnia 2024    
    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

muzeum Kołobrzeg

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w kolejnej konferencji pochwaliło się ciekawymi zabytkami, które trafiają na wystawę, tym razem dotyczącymi historii Kołobrzegu. Najważniejszym zabytkiem jest berło sztyletowe, będące wytworem kultury unietyckiej (1800-1500 przed Chrystusem), odnalezione w powiecie kołobrzeskim w Leszczynie podczas prac Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”. Jest to unikatowy zabytek, który powiększa naszą wiedzę o tych terenach i wiąże je z epoką brązu. Jest to jednocześnie najstarszy zabytek na wystawie w Kołobrzegu.

Do Muzeum Miasta Kołobrzeg trafiły także eksponaty z okresu średniowiecza i epoki nowożytnej: monety, kule armatnie i muszkietowe, wyposażenie żołnierskie, wydobyte m.in. w czasie budowy drogi S6. Ponadto, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu udało się pozyskać inne eksponaty, świadczące o niezwykle bogatej historii miasta nad Parsętą, w tym unikatowy łaciński krzyż ołtarzowy z przełomu XIX/XX wieku z historycznego katolickiego kościoła św. Marcina w Kołobrzegu (dar Fundacji Historia Kołobrzegu), a także zbiory związane z arcybiskupem Marcinem Duninem-Sulgustowskim, słynnym więźniem Twierdzy Kołobrzeg. Pojawiły się także eksponaty z kołobrzeskiego uzdrowiska, w tym srebrne tacki z Hotelu Hohenzollern, a także zabytki związane z Garnizonem Kołobrzeg z czasów Twierdzy Kołobrzeg.

Na wystawie zaprezentowane zostały również eksponaty świadczące o dziejach kołobrzeskich Żydów. Umieszczona została macewa z kirkutu przy ul. Koszalińskiej (prawdopodobnie z tzw. nowego cmentarza żydowskiego), która stała na grobie Michała syna Samuela, zmarłego 29 stycznia 1903 roku (wydobyta z Parsęty). Uzupełnieniem są dwa klucze do żydowskiej synagogi (proweniencja pozakołobrzeska). Ponadto, wystawa wzbogaciła się o dwa depozyty: modlitewnik w języku włoskim z Niekanina prawdopodobnie z czasów oblężenia Twierdzy Kołobrzeg w 1807 roku (przekazany przez Jana Orlińskiego), a także litografia z 1648 roku przedstawiająca Macieja von Krockowa, prezesa sądu dworskiego w Kołobrzegu (Robert Dziemba).muzeum Kołobrzeg
muzeum Kołobrzeg
muzeum Kołobrzeg
muzeum Kołobrzeg
muzeum Kołobrzeg
muzeum Kołobrzeg

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama