Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

23 kwietnia 2024    |    Imieniny: Jerzy, Wojciech
23 kwietnia 2024    
    Imieniny: Jerzy, Wojciech

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

muzeum kołobrzeg

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP „Wilk” i części niemieckich torped.
 
Wystawa czasowa p.t.: „Podwodny pojedynek. Polskie i niemieckie okręty podwodne 1939-45” powstała w rekordowym czasie. Zespół muzealny pod kierownictwem dyrektora Aleksandra Ostasza w ciągu zaledwie siedmiu dni otworzył przed zwiedzającymi wrota wojny w głębinach. – Przyczynkiem do tych działań była zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego prezentacja podwójnego działa przeciwlotniczego, instalowanego na słynnych U-Bootach, odnalezionego podczas prac modernizacyjnych toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Kontynuując temat postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się okrętom podwodnym, przede wszystkim polskim i niemieckim z czasów II wojny światowej – komentuje dyrektor MOP.
Na ekspozycji znajdującej się na parterze Muzeum Miasta Kołobrzeg (Pałac Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13 w Kołobrzegu) obejrzeć można przede wszystkim nigdy dotąd nie prezentowane dokumenty. Są to sporządzone w 1928 r., we Francji instrukcje i opisy urządzeń optycznych, zainstalowanych na okręcie podwodnym ORP „Wilk”. Oprócz tego na wystawę trafiły elementy umundurowania polskich i niemieckich podwodniaków, wyposażenie pokładowe, w tym na przykład oryginalna, kompletna toaleta, czy części torped. – W tej ostatniej grupie podziwiać można prawdziwe unikaty, na przykład eksperymentalny, aluminiowy czepiec balistyczny, silniki czy system naprowadzania. Udało się nam również pozyskać inny, bardzo rzadki zabytek – indywidualny zestaw ucieczkowy produkcji Draegera – informuje Aleksander Ostasz. Całości dopełniają modele między innymi U-Bootów, zarówno pełnomorskich jak i miniaturowych. Znaczną cześć treści poświęcono także najsłynniejszemu z polskich okrętów podwodnych – ORP „Orzeł”.

Wystawa „Podwodny pojedynek” dostępna będzie dla zwiedzających co najmniej do końca września. Wstęp zawiera się w cenie biletu do Muzeum Miasta Kołobrzeg i jest możliwy w godzinach otwarcia tego oddziału. – Ekspozycja będzie regularnie się powiększać. W naszym zasięgu znajdują się kolejne eksponaty związane z II wojną światową w głębinach. Zaprezentujemy je wkrótce – kończy dyrektor MOP.muzeum kołobrzeg
muzeum kołobrzeg
muzeum kołobrzeg

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama