Overcast Clouds

6°C

Kołobrzeg

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024    
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

"Bez Jacka" i "Cztery Pory Miłowania" w RCK

W ostatni piątek odbyły się w kołobrzeskim Regionalnym Centrum Kultury koncerty dwóch zespołów. Były one szczególnie ciekawe ze względu na widoczną synergię pomiędzy zespołem „Bez Jacka”, który już dawno rozpoczął swoją karierę, z zupełnie nowym zespołem „Cztery Pory Miłowania” – choć może już nie takim młodym, bo koncertuje od kilku lat. Ma też za sobą dwie wydane płyty. Natomiast ten rok jest dla nich szczególny, gdyż zostali zauważeni na wielu muzycznych wydarzeniach w całej Polsce. Dziś bilety na ich koncerty są w całości wyprzedane na długo przed datą koncertu. Ich utwory takie jak „Wieś” czy „Sny”, znają już słuchacze w całej Polsce. Grupę od 2014 roku tworzą: Małgorzata, Michał Miotke, Patryk Wendrowski.

Wracając na chwilę do zespołu „Bez Jacka”, należy wspomnieć krótko kilka faktów z ich historii. Jak pisze Jarosław Horacy Chrząstek, muzyk zespołu, „Bez Jacka” powstał w 1983 roku, choć jego początki to wczesne lata siedemdziesiąte. Wydaje mi się, że to rok 1974. Wtedy to powstaje w Kielcach, a właściwie w Chęcinach, zespół „KANT” w składzie: Zbigniew Stefański, Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek (chociaż bracia muzykowali dużo wcześniej). Pod opiekę bierze ich klub „Merkury” w Kielcach, którego kierownikiem był Szymon Szymański, a opiekę literacką sprawowała Joanna Jung. Zespół niedługo po powstaniu wygrywa eliminacje regionalne, potem wojewódzkie konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej (wiele lat później Zbyszek bierze udział w Festiwalu Poezji Śpiewanej w Olsztynie).W 1978 roku zespół wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Toruniu, uczestniczył w programach telewizyjnych: u prof. Aleksandra Bardiniego, „Szansonadzie” i „Siódemce”. Wielokrotnie grał na Festiwalu Rodzin Muzykujących we Wrocławiu. Pod koniec lat siedemdziesiątych koleje losu sprawiają, że dwaj bracia Jasiu i Jacek wracają do rodzinnego Gdańska, a Zbyszek zostaje na Kielecczyźnie. Od tego okresu muzykują i występują jako „Bracia Stefańscy”. 9 sierpnia 1983 roku ginie, pobity „przez nieznanych sprawców” najmłodszy brat Jacek Stefański (jest na helsińskiej liście ofiar stanu wojennego). I tu wydawało nam się, że to już koniec… Ale nie mogliśmy chodzić po ulicach i krzyczeć, że zabili nam: brata, męża, ojca, przyjaciela – jedyne co mogliśmy, żeby uczcić Jego Pamięć, to nadal grać – chociaż już bez Jacka. Jesienią, za namową grupy przyjaciół i ludzi, „którzy z nami wtedy byli”, Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław „Horacy” Chrząstek postanowili wspólnie grać. Potem dołączył do nas Krzysztof „Lumbago” Górski. Ludzie zaczęli na nas mówić „ bez Jacka” … i tak już zostało”.

Dziś ich utwory, takie jak „Czas zmartwychwstania”, „Zatańcz ze mną na polanie”, „Saskia”, „Wiewiórka”, czy „Bociany” stały się już na stałe elementami tworzącymi nurt poezji śpiewanej.

W piątek poza klasykami „Bez Jacków”, mieliśmy okazję wysłuchać dwóch utworów zagranych i zaśpiewanych wraz z zespołem „Cztery Pory Miłowania”, który następnie zaśpiewał swoje utwory.

Koncerty odbyły się dzięki wsparciu idei przez Zastępcę Prezydenta Miasta ds. Społecznych, Ilonę Grędas – Wójtowicz.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama