Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Jest już tradycją, że podczas letniego festiwalu w Kołobrzegu występuje orkiestra symfoniczna. Po raz kolejny było to naprawdę ciekawe wydarzenie.


Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, występuje podczas „Muzyki w Katedrze” każdego lata. I trzeba przyznać, że w repertuarze letnich koncertów stanowi ona prawdziwą atrakcję. Jest tak z kilku powodów. Po pierwsze, dyrygent to światowej klasy artysta, która stara się, aby instrumentaliści trzymali najwyższy poziom. Po drugie, młodzi muzycy chcą się wykazać swoimi umiejętnościami. Połączenie doświadczenia z wysokimi ambicjami co roku daje fantastyczne rezultaty, których jesteśmy świadkami nie tylko w Kołobrzegu, ale także w innych miastach Pomorza Zachodniego.

Na początku orkiestra wykonała „Tańce góralskie” z opery „Halka”. Kompozycja Stanisława Moniuszki może być zaskoczeniem dla wielu słuchaczy, bowiem dzisiejsza muzyka góralska, znana zwłaszcza w ramach kultury masowej, jest jakże odległa od tej, którą widział i czuł wielki polski kompozytor. Skoczne, ale i wspaniale wykonane melodie spodobały się publiczności. To była jednak uwertura.

We właściwej części koncertu, orkiestra wykonała I Koncert wiolonczelowy Camilla Saint-Saёnsa. To bardzo słabo znany kompozytor w naszym kraju. Saint-Saёns to francuski wirtuoz fortepianu i organów. Skomponował m.in. słynną III symfonię na organy i orkiestrę. Jego utwory są przepełnione eklektyzmem, który u Saint-Saёnsa przerodził się w jego własny styl. Styl, który w czwartek w kołobrzeskiej katedrze dla wielu słuchaczy mógł być zaskoczeniem. Można bowiem było usłyszeć połączenie różnych stylów, zapożyczenia przecież znane, ale w nowym wykonaniu nieco obce. I być może ten utwór takim dla publiczności by pozostał, gdyby nie solista: Marcin Zdunik. To młody i wybitnie utalentowany wiolonczelista. Koncertował w wielu krajach Europy i świata, laureat wielu nagród i stypendiów. Jego gra na wiolonczeli to poezja, połączenie zaangażowania emocjonalnego z interpretacją wizji kompozytora, dla nas jedynie słyszalną i porywającą w swym kunszcie i niezwykłej dynamice, a zarazem delikatności. Nie ulega wątpliwości, że swoją mistrzowską grą Zdunik uwiódł kołobrzeską publiczność, a dzięki temu, I Koncert wiolonczelowy Camilla Saint-Saёnsa stał się bliższy i łatwiej, nazwijmy to – muzycznie strawny.

W drugiej części koncertu Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wykonała II Symfonię D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa. Kompozycja wspaniała i osadzona w doskonale znanej kołobrzeskiej publiczności twórczości okresu romantyzmu, którego w tym roku na festiwalu było już sporo. Sporo tu nawiązań do Beethovena, zwłaszcza w wariacjach, ale przede wszystkim dużo tradycjonalizmu. Była to bardzo dobra kompozycja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają standardy symfoniczne.

Dla tych, którzy wolą jednak więcej urozmaicenia symfonicznego, nazwijmy to – więcej muzycznej fantazji i odwagi,, zarówno w zakresie instrumentarium jak i kompozycji, polecam kolejny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Niestety, kompozycje symfoniczne są rozbudowane i rozciągnięte w czasie, w konsekwencji, w trakcie jednego koncertu liczba utworów do wykonania jest ograniczona. Dlatego już za tydzień będzie można usłyszeć kompozycje trzech kompozytorów z trzech epok: Vivaldi, Radziwiłł i Grieg. To będzie prawdziwa muzyczna uczta.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama