Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

15 czerwca 2024    |    Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
15 czerwca 2024    
    Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego zapraszamy na VIII „Nadzieję” czyli Festiwal Piosenki Poetyckiej, który odbędzie się w dniach 29-30 lipca.


Festiwal rozpocznie się 29 lipca w hali „Łuczniczka” o godzinie 17.00 przesłuchaniami konkursowymi. W konkursie weźmie udział 19 konkursowiczów, których oceniać będzie jury pod przewodnictwem Jana Poprawy. Po raz pierwszy konkursowicze ubiegać się będą o nagrodę im. Władysława Stasiaka – szefa Kancelarii Prezydenta, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Władysław Stasiak i Jacek Kaczmarski nigdy się nie spotkali. Ale pewnie wiele mieliby sobie do powiedzenia. Kiedy po stanie wojennym Jacek Kaczmarski, absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, na emigracji w Monachium grał nieformalny hymn „Solidarności” – słynne „Mury” – Władysław Stasiak, student Uniwersytetu Wrocławskiego, mury właśnie burzył. Tworzył na uczelni komitety strajkowe, redagował „Akces”, podziemne pismo NZS. I słuchał Kaczmarskiego. Ale Kaczmarskiego, barda „Solidarności”, słuchali wtedy wszyscy. Po latach przy twórczości Kaczmarskiego pozostali słuchacze bardziej wymagający. Nie sposób jej bowiem zrozumieć bez kulturowych kontekstów. Pojawiają się odniesienia do antyku, czy ukochanej przez Stasiaka „Trylogii”. Postaci z pieśni Kaczmarskiego to bohaterowie uniwersalnej opowieści o roli jednostki w historii. Poeta twierdził: „Nic innego nie robię, tylko opisuję na nowo hierarchię spraw ważnych, ostatecznych”. Refleksję nad naturą ludzką snuł po mistrzowsku, z subtelną ironią. Zmuszał odbiorcę do wsłuchania się w słowo, w przekaz zawarty w wyśpiewanych wersach. Drżał, by wagi tego, co ma do powiedzenia, nie przesłonił tani efekt. Minister Władysław Stasiak, historyk z wykształcenia, płyt Kaczmarskiego słuchał w gabinecie i podczas jazdy samochodem. Podzielał przekonanie barda, że sztuka musi być nośnikiem wartości.

Laureata nagrody im. Władysława Stasiaka wybierze spośród uczestników konkursu żona szefa Kancelarii Prezydenta, Barbara Stasiak. Zwycięzca otrzyma statuetkę autorstwa Stana Wysockiego – wybitnego rzeźbiarza z Wrocławia, rodzinnego miasta Władysława Stasiaka.

O godzinie 21.00 zapraszamy na premierową „Noc Antyczną” w trakcie której spojrzymy na świat mitologii poprzez piosenki i wiersze Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Herberta.
Wystąpią: Katarzyna Groniec, Krzysztof Globisz, Wojciech Wysocki, Przemysław Gintrowski, Przemysław Lembicz, Marcin Skrzypczak.

Następnego dnia, tj. 30 lipca o godzinie 12.00, zostanie rozegrany na euroboisku mecz piłkarski między drużyną publiczności a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego, a o godzinie 17.00 w sali kina „Piast” (ul. Łopuskiego) pokazany będzie film o Jacku Kaczmarskim oraz odbędzie się wykład dr Krzysztofa Gajdy pt. ”Ikary w twórczości Jacka Kaczmarskiego”.

Honorowy patronat nad „Nadzieją” objęli: Bogdan Borusewicz-marszałek Senatu, Bogdan Zdrojewski-minister kultury i dziedzictwa narodowego, Marcin Zydorowicz – wojewoda zachodniopomorski, Marek Hok- członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Janusz Gromek- prezydent miasta Kołobrzeg i Tomasz Tamborski – starosta kołobrzeski.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego.

 

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama