Broken Clouds

10°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Za nami trzy dni RCK Pro Jazz Festiwalu. Jak powiedział Tadeusz Kielar. „To nasze najdroższe dziecko”. Nad festiwalem pracownicy RCK pracowali cały rok.


Gra była warta świeczki. Doskonałe zespoły, wspaniali muzycy i niezapomniana atmosfera. Program stworzony przez Monikę Dziedzic, dyrektora artystycznego festiwalu, zachwycił nie tylko publiczność ale również zaproszonych gości. – Miałam przyjemność gościć na tym festiwalu rok temu i muszę powiedzieć że nastąpił niesłychany progres pod względem zarówno organizacyjnym, jak i artystycznym. Mamy większą ilość zespołów, są to wykonawcy znakomici rangą, właściwie czołówka polskiego jazzu, zespoły prezentują dużą różnorodność stylistyczną. Duży ukłon w stronę organizatorów. RCK Pro Jazz Festiwal to wzór do naśladowania. Pod każdym względem przedsięwzięcie jest godne uwagi i podziwu – powiedziała Katarzyna Stroińska, pianistka i tegoroczna jurorka konkursu RCK Pro Jazz.

Podobnie uważa redaktor radiowej Trójki, konferansjer festiwalu, Dariusz Bugalski. – Już pierwsza edycja festiwalu miała świetne recenzje, chociaż brakowało gwiazd. Był Maciej Fortuna, który dopiero zaczynał swoją karierę i o którym mało kto wtedy słyszał. A teraz – fantastyczna obsada! Każdego wieczoru znakomity koncert, chociaż ciekawy jest również sam konkurs, szczególnie moim zdaniem na uwagę zasługuje trio Tuźnik/Kądziela /Dobosz.

Oprócz rewelacyjnego programu, RCK Pro Jazz Festiwal pośród innych podobnych przedsięwzięć wyróżnia się bezpłatnym wstępem na wszystkie wydarzenia. Według Piotra Barona saksofonisty i członka tegorocznego jury. – Ten festiwal działa zgodnie z najlepszymi wzorcami propagowania sztuki, czyli wychodzi ze sztuką do potencjalnego słuchacza, zupełnie niewyrobionego, który może się zarazić i zostać wiernym odbiorcą na przyszłość.  RCK Pro Jazz jest festiwalem nieodpłatnym, co robi na mnie wrażenie piorunujące – amfiteatr w środku kurortu, gdzie zatrzymują się tłumy kuracjuszy, otwierają usta ze zdziwienia i te szczęki opadają coraz niżej, by tak zastygnąć do końca koncertu. To robi wrażenie na wszystkich.

Podczas tegorocznej edycji wystąpili: Face to Face, Krzysztof Kiljański & Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka, Piotr Baron & Movie Jazz, Artur Dutkiewicz – Trio Hendrix Piano, Maciej Sikała Trio, Krzesimir Dębski & HeFi QUARTET. Integralną częścią festiwalu, tak jak w ubiegłym roku był konkurs RCK Pro Jazz. W tym roku jury w składzie: Maciej Sikała  - przewodniczący, Katarzyna Stroińska, Piotr Baron, Jerzy Szymaniuk, Krzysztof Samela, przyznało pierwsze miejsce ex aequo dwóm składom: szczecińskiej grupie „Favour”, oraz krakowsko-duńskiemu trio „Tuźnik/Kądziela/Dobosz”.

Piotr Baron: – Oba zespoły grały jednolitą, wspaniałą, autorską muzykę. Oba te zespoły grały razem, własny, bardzo trudny program. Grały je na najwyższym poziomie.

Katarzyna Stroińska: – Te dwa zespoły – mimo, że są bardzo zróżnicowane stylistycznie – reprezentują najwyższy poziom merytoryczny i techniczny. Trio Tuźnik/Kądziela/Dobosz prezentuje jazz bardzo nowoczesny, otwarty, można powiedzieć  skandynawski. Świetne wzorce, znakomite wykonanie. Zespół Favour zachwycił nas zgraniem, precyzją, ciekawymi pomysłami kompozycyjnymi”.

A co na to nagrodzeni? RCK Pro Jazz Festiwal odbywa się w środku lata, w Kołobrzegu, organizatorzy gwarantują zespołom zakwaterowanie. Co by się nie działo – te trzy fakty wystarczą, by chcieć tu przyjechać. A sam festiwal okazał się świetny, dlatego mamy nadzieję, że za rok też będziemy mogli zagrać – zapewniali mnie chłopaki z tria „Tuźnik/Kądziela/Dobosz”. – Super klimat, fajni muzycy, wysoki poziom. Jedna z niewielu takich imprez w regionie. Świetne miejsce, piękny amfiteatr. Bardzo cieszymy się, że zagraliśmy i że wygraliśmy. Dziękujemy jurorom i organizatorom – wtórował zespół „Favour”.

Wszyscy moi rozmówcy jak mantrę powtarzali, że za RCK Pro Jazz trzymają kciuki. Jak zapewniała Monika Dziedzic, ta edycja festiwalu zawiesiła poprzeczkę naprawdę wysoko. Przede wszystkim jednak udowodniła mi, że warto kontynuować ten projekt, że zainteresowanie jest duże, że publiczność znakomita. Życzę sobie, a jednocześnie stawiam sobie za cel, by trzecia, przyszłoroczna edycja była jeszcze lepsza, a przynajmniej tak samo udana. Tak jak słusznie zauważyła Monika Dziedzic, bez publiczności projekt RCK Pro Jazz nie miałby racji bytu.

Dariusz Bugalski: – Publiczność jest świetna, jest dowodem na to, że festiwal warto robić. Ludzie zostają, nawet gdy na scenie prezentowane są trudniejsze odmiany jazzu. Na przykład koncert Artura Dutkiewicza – światowej klasy trio jazzowe, owacja na stojąco, dwa bisy. Widać, że ludzie wiedzą po co tu przychodzą.

Piotr Baron: – Na tym festiwalu udało mi się w różnych składach, z różnymi projektami wystąpić trzy razy. Publiczność jest znakomita. Polski słuchacz jest bardzo emocjonalny. Jeżeli gra się prawdę i nie wstawia kitu, to taki odbiorca doskonale reaguje. Tak samo jest w Kołobrzegu.

Maciej Sikała: – Publiczność jest świetna. Zapowiadałem ten koncert jako nasz debiut. Gram z bardzo młodymi ludźmi, aczkolwiek świetnymi muzykami. Jednak program jest zupełnie nowy i mieliśmy pewne obawy. Publiczność przyjęła nas bardzo dobrze.

Dziękujemy Wam za te trzy dni.

Hanka Dziubińska

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama