Scattered Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2024    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2024    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Solowy debiut Weroniki Włodarczyk z Preußisches Kammerorchester Prenzlau

W niedzielę 6 listopada br. we wczesnogotyckim kościele Musikkirche Malchow niedaleko Göritz (Brandenburgia) już po raz siódmy odbył się koncert zatytułowany "Podium Talentów" ("Talentenpodium"), zorganizowany przez Ueckermärkische Kulturagentagentur GmbH. Do udziału w koncercie zostały zaproszone wyróżniające się talenty muzyczne z Meklemburgii, Brandenburgii, a także z ukierunkowanych na kształcenie profesjonalne szkół muzycznych Berlina. Celem projektu było umożliwienie najzdolniejszym (laureatom międzynarodowych konkursów muzycznych) występu z profesjonalną orkiestrą - z Preußisches Kammerorchester Prenzlau pod batutą wybitnego dyrygenta Jürgena Brunsa. Do udziału w tym wyjątkowym koncercie została zaproszona także mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, studentka klasy śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie oraz podopieczny wpomnianej pani profesor szesnastoletni kontratenor Alexander Kalischewski. Weronika znakomicie wykonała arię Teodaty "Che colpa e la mia" z opery "Flavio" Georga Friedricha Händla oraz arię Cherubina "Voi che sapete" z opery "Wesele Figara" Wofganga Amadeusa Mozarta, zachwycając publiczność piękną barwą głosu, a także swoją nietuzinkową aparycją. Alexander brawurowo zaśpiewał arię Vagausa "O servi volate" z oratorium "Juditha triumphans" Antonio Vivaldiego. Cudowne brzmienie orkiestry smyczkowej stopionej z klawesynem w arii Händla kontrastowało z mozartowskim pizzicato w arii Cherubina. Efekt potęgowała fenomenalna akustyka wewnątrz kościoła.

Wybudowany w II połowie XIII wieku kościół w Malchow przez wiele stuleci pełnił rolę ewangelickiej wiejskiej świątyni i nazywany był Dorfkirche Malchow. Od 1958 roku, kiedy odbyło się w nim ostatnie nabożeństwo, stał pusty i niszczał. Po pół wieku, dzięki inicjatywie przeprowadzenia w nim międzynarodowego konkursu muzycznego (Internationaler Malchower Kirchenpreis), pozyskano środki na odbudowę kościoła i od 2009 roku stanowi on centrum kulturalne w regionie, w którym odbywają się regularne koncerty oraz corocznie wspomniany konkurs. Stąd od 15 lat pełni on głównie rolę sali koncertowej i nosi oficjalną nazwę Kościoła Muzycznego w Malchow - Musikkirche Malchow. Chlubą kościoła jest zachowany w idealnym stanie barokowy anioł chrzcielny (Taufengel), podwieszony do sufitu w miejscu podziału stref na widownię i na scenę.

Podczas koncertu 6 listopada słuchacze wypełnili kościół do ostatniego miejsca, także miejsca stojące były zajęte. Poza kilkoma występami wokalnymi w ramach "Talentenpodium" popisywali się młodzi wirtuozi skrzypiec, wiolonczeli, fletu poprzecznego i fortepianu z Niemiec, Chile, Polski, Korei Południowej oraz Rumunii.

Weronice gratulujemy serdecznie udanego debiutu w znakomitym towarzystwie.

Fot. Romuald Kalischewski
od lewej Weronika Włodarczyk, Jürgen Bruns, Alexander Kalischewski

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama