Few Clouds

12°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Kołobrzeskie „kamienie milowe” były motywem przewodnim tegorocznego programu przygotowanego przez muzeum w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.


W sobotniej podróży studyjnej szlakiem miejsc, które  wywarły wpływ na historię miasta, wyruszyła ponad 40-osobowa grupa miłośników historii. Temat Europejskich Dni Dziedzictwa podyktowany przez ministra kultury był otwarty – każdy z organizatorów miał możliwość własnej interpretacji hasła. Piotr Leszmann i Radosław Horanin postanowili pokazać uczestnikom te miejsca - budynki, pomniki, które kojarzą się zarówno mieszkańcom, jak i turystom, nierozerwalnie ze specyfiką przemian społecznych, politycznych, religijnych i administracyjnych miasta: wieża ciśnień, ratusz, bazylika, pomnik milenijny, akademia rycerska, Park im. 18 Marca, hotel "New Skanpol", Miejska Biblioteka Publiczna, budynek dawnej łaźni miejskiej (obecnie siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej), Cukiernicza Spółdzielnia Pracy Marona (dawniej elektrownia miejska)…

Kamienie milowe otaczają nas – mieszkańców, podróżnych - podtrzymując symboliczną tkankę miejską, na której opiera się nasza lokalna tożsamość. Są to jedyni świadkowie historii - obserwatorzy i uczestnicy zmian, jakie dokonały się na przestrzeni wieków w Kołobrzegu.

Uczestnicy programu obejrzeli również wystawę poświęconą kamieniom granicznym – kamieniom milowym wyznaczającym granice państw i miast. Kamieniem milowym dla kołobrzeskiej kultury było utworzenie Muzeum Oręża Polskiego – na pamiątkę walczących tu żołnierzy  1 Armii Wojska Polskiego w marcu 1945 r. Na wystawie stałej zwiedzaliśmy działo samobieżne ISU- 122 oraz samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra. Wejście na pokład muzealnego okrętu ORP Fala i wspólne ognisko na Reducie Solnej zakończyły dni dziedzictwa w Kołobrzegu.


Autorzy programu kierują serdeczne podziękowania dla „Niezapominajek” i słuchaczy Uniwersytetu III wieku, studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku, turystów, mieszkańców Kołobrzegu i okolic. Dziękujemy również Pani Anicie Kiełkowskiej za przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz Tadeuszowi Waśko – Piracka Przygoda,  za pomoc w organizacji wydarzenia.

Piotr Leszmann
Zdjęcia: Radosław Horanin

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama