Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta odbywa się "Herbertiada". Za nami już konkurs recytatorski, który wygrał Artur Łuczyk.


"Herbertiada" na stałe wrosła w kołobrzeski krajobraz kulturalny. Jej dyrektor artystyczny - Katarzyna Pechman, jak zwykle zadbała o ciekawe wrażenia artystyczne. Już od dwóch dni, w Zespole Szkół Społecznych im. Zbigniewa Herberta trwały warsztaty recytatorskie dla młodzieży ponadgimnazjalnej. A w piątek, od rana odbywał się konkurs recytatorski. Grand Prix przypadło Arturowi Łuczykowi ze Lwowa. Na podium uplasowały się również 3 młode recytatorki: Joanna Cieśluk ze Szczecina, Maria Czaplewska z Kołobrzegu i Anna Piotrowska z Nowogardu. To nie koniec "Herbertiady". Z programu każdy może wybrać coś dla siebie.

PROGRAM XII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada"

16 września (piątek)
sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury - godz. 19.00 Część artystyczna I - "Mistrzowie Mistrza - J. Słowacki":
Spektakl pt. "Beniowski" (Teatr Dramatyczny w Białymstoku)
Reżyser: Krzysztof Kopka
Scenografia: Ewa Beata Wodecka
Wystąpią: Bernard Maciej Bania, Aleksandra Maj
Akcja opowiada historię polskiego szlachcica, który musi uciekać z kraju przed procesami i wierzycielami. Szalona eskapada - to najlepsze określenie charakteru spektaklu. Para aktorów, wcielających się w kilkanaście różnych postaci, prowadzi ze sobą burzliwy dialog na słowa, gesty, miny. Opowiadanie o przygodach Beniowskiego to rozwibrowany emocjami, pełny humorystycznych spięć pojedynek. Kto wygrywa? Sztuka, poezja i Słowacki. "Beniowski" był świadomą rozprawą z Wieszczem Adamem i Kołem Sprawy Bożej, z którego członkami Słowacki mocno się skonfliktował. Reakcje po wydaniu "Beniowskiego" były skrajnie negatywne: Słowackiego próbowano zmusić do odwołania zawartych w nim treści, w tym przede wszystkim przeproszenia Polski. Na gruncie towarzyskim sięgnięto po broń palną: Słowacki został wyzwany na pojedynek. Jakie znaczenie ma dla nas ta cała romantyczna "zadyma"? Okazuje się, że co prawda czasy i realia się zmieniają, natomiast my, Polacy, jesteśmy na nauki historii wyjątkowo odporni. Nie zestarzała się też ironia Słowackiego. Najlepszym na to dowodem jest "Beniowski" Krzysztofa Kopki - doskonała propozycja dla szkół, dla znawców literatury, ale też dla wielbicieli inteligentnej rozrywki.
Prowadzenie: Przemysław Tejkowski


17 września (sobota)
sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury - godz. 17.00
Część artystyczna II:
Prezentacja głównych laureatów Konkursu Recytatorskiego
Monodram pt. "RAPORT 2011 ROK. Poezja Zbigniewa Herberta".
Wystąpią: Mirosław Konarowski (aktor Teatru Narodowego w Warszawie),
Kompozycja i wykonanie muzyki: Dorota Wasilewska, Dariusz Wasilewski, Marek Walawender
"To wejście w świat poezji mającej swoją , tylko sobie przypisaną realność, a jednak jak granitowy głaz, wbitą w nasze życie . Moje , Twoje , Wasze . Nie chcę być patetyczny w określaniu mojego stosunku do wierszy Zbigniewa Herberta, bo sam Poeta nigdy w żadnym momencie patetyczny nie był i nie jest . Ta poezja tak się we mnie ukorzenia jak w naturalny sposób ukorzenia się i rośnie drzewo. Tak sobie rośnie i rośnie aż staje się dębem, olbrzymią sosną czy bielejącą brzozą. I myślę , że w takiej związanej z ziemią , z własnym rodzinnym miastem , z krajem , ze znanym od dziecka krajobrazem czy też miejskim zaułkiem , że w takiej właśnie relacji odnajduję "mojego Herberta" (...). To jest mój raport , mój zapis rozumienia tej poezji teraz w 2011 roku."
Mirosław Konarowski
Spektakl pt. "Żegnaj książę" (Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.)
Autor: Iwona Kusiak
Reżyseria: Rafał Matusz
Scenografia: Gustaw Nawrocki
Muzyka: Adam Bałdych
Wystąpią: Teresa Lisowska-Gałła, Karolina Miłkowska, Michał Anioł, Cezary Żołyński, Beata Chorążykiewicz, Jan Mierzyński
Spektakl inspirowany życiem i twórczością Zbigniewa Herberta, który w latach 60. pracował w gorzowskim teatrze jako kierownik literacki na przełomie lat 1965-66 za dyrekcji Ireny i Tadeusza Byrskich.. Opowieść o Artyście i o Człowieku, który nie potrafił się pogodzić z otaczającą go rzeczywistością. Wybór takiej drogi życiowej zawsze oznacza stratę miłości, przyjaciół- a nawet samego siebie. Poznajemy różnych bohaterów, którzy są niewykorzystanymi możliwościami losu Poety- jego kariery, ukochanej kobiety, dobrowolnej emigracji. Jaką cenę płaci się za duchowość i możliwość tworzenia? Czy rzeczywiście tylko Poezja ma znaczenie? Spektakl o duchowości, o pęknięciu, o rozdwojeniu. Odklejeniu od świata, gdzie sfera duchowa jest przeciwstawiona materialnej. "Z pęknięcia między mną i światem rodzi się poezja". Duchowość bywa przekleństwem, ograniczeniem, wyklucza tzw. "normalne życie". W tym spektaklu pokazujemy te wykluczające się sfery; pokazujemy, że świat metafizyczny wymaga pełnego poświęcenia. Można być "skażonym duchowością" w egzystencjalnym sensie, tkwić w poczuciu, że "nieszczęście jest twórcze". Pamiętam ks. Tischnera, który przestrzegał przed taką postawą. "Panie Rafale, pan jest skażony egzystencjalizmem. Niech pan się cofnie, bo tam jest tylko ciemność"
Rafał Matusz, reżyser
Prowadzenie: Przemysław Tejkowski


18 września (niedziela) - sala koncertowa w ratuszu miejskim - godz. 17.00
Spotkanie z dr Lucyną Kulińską - "Dzieci Kresów"
Dr Lucyna Kulińska ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (1978). Jest historykiem i politologiem, specjalizuje się w tematyce: globalizacja, najnowsza historia Polski, najnowsza historia świata, problemy agresji i przemocy w polityce międzynarodowej i życiu społecznym. Autorka książki "Dzieje Komitetu Ziem Wschodnich na tle losów ludności polskich Kresów w latach 1943 - 1947", t. 1i2, Kraków 2002, 2003. W jej dorobku pisarskim znajduje się opracowanie relacji dziecięcych świadków zbrodni, które zostały wydane w trzech tomikach pt. "Dzieci Kresów". Dr Kulińska jest autorką wielu książek historycznych, publikacji i wystąpień, głównie w prasie związanej z polskim ruchem patriotycznym, kresowym i narodowym. Aktualnie przygotowuje dwie obszerne prace na temat stosunków polsko - ukraińskich w Polsce międzywojennej.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama