Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

2 marca 2024    |    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
2 marca 2024    
    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

TransPort Literacki 28: Nowy europejski kanon literacki

Festiwale Biura Literackiego od samego początku gromadziły świetnych twórców z kraju i zagranicy. Podobnie będzie i w tym roku. Na 28. edycję festiwalu TransPort Literacki nad polskie morze przyjedzie kolejna grupa autorów i autorek książek ukazujących się w ramach świetnie przyjętej serii „Nowy europejski kanon literacki”. W tym roku będą to goście z: Belgii, Czech, Islandii, Norwegii, Serbii, Węgier i Włoch oraz ich tłumacze i tłumaczki.

Z najmłodszymi czytelnikami spotka się Matteo Bussola. Wydarzenie dla uczniów z kołobrzeskich szkół podstawowych wokół książki „Viola i Niebieski” zaplanowano na 23 września na godz. 10:00. Po świecie małej Violi, która jeździ na hulajnodze, zapisuje nazwy kolorów wielką literą i nie godzi się na podział rzeczy na te tylko „dla chłopców” i tylko „dla dziewczynek”, oprowadzać nas będą – poza autorem – tłumaczka Katarzyna Skórska oraz Katarzyna Stoparczyk.

Tego samego dnia festiwalowa publiczność będzie miała okazję poznać autorki i autora kolejnych prozatorskich książek z „Kanonu”. Na scenie RCK wystąpią: Fríða Ísberg – twórczyni zbioru tętniących życiem i skrajnymi emocjami opowiadań „Świerzb”, Maria Navarro Skaranger, która zaprezentuje powieść „Emily forever”, traktującą o konieczności błyskawicznego dojrzenia do roli matki, o samotności i niespełnionej potrzebie bliskości oraz opieki, a także Benedek Totth z psychothrillerem „Trupi bieg”. Rozmowę zaplanowaną na godz. 14:00 poprowadzi Inga Iwasiów.

Domknięciem prezentacji związanych z „Nowym europejskim kanonem literackim” stanie się wydarzenie poetyckie z udziałem: Radmily Petrović, Jana Škroba i Charlotte van den Broeck, którzy będą czytać z premierowych książek wydanych przez Biuro Literackie: „Moja mama wie, co się wyprawia w miastach”, „Real” oraz „Rozcierki z ziemi”. Wydarzenie odbędzie się 24 września o godz. 14:00, a dyskusję poprowadzi – podobnie jak przed rokiem – Grzegorz Jankowicz. Wszystkie wydarzenia odbędą się na scenie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu. Wstęp wolny.

Na przygotowywany przez Biuro Literackie przy współpracy z zagranicznymi partnerami „Nowy europejski kanon literacki” złoży się 21 książek napisanych przez 21 autorek i autorów, przetłumaczonych przez 21 tłumaczy i tłumaczek z 21 europejskich języków. Wszystkie książki zostały napisane w XXI wieku i podejmują ważne współcześnie tematy, takie jak: ekologia, emigracja, LGBT, patriarchat, przemoc, wykluczenie czy zmiany klimatyczne. Wszystkie autorki i autorzy zaprezentują się polskiej publiczności w trakcie festiwalu TransPort Literacki.

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama