Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Przed Regionalnym Centrum Kultury Wiktor Szostało dokonał odsłonięcia krzesła i stojącej przy nim wiolonczeli. To pierwszy element instalacji "Przerwa w koncercie".


Krzesło i wiolonczela nadnaturalnych wielkości ważą około 800 kilogramów. Jest to kombinacja stali niskostopowej Corten oraz stali nierdzewnej, która raz się utlenia i więcej nie rdzewieje. Artysta niektóre elementy pozostawił pokryte farbą, niektóre są wypolerowane. Kolejne 3 krzesła i towarzyszące im instrumenty, mają powstać w ciągu 2-3 lat. W dzisiejszej uroczystości odsłonięcia instalacji uczestniczył prezydent Janusz Gromek i przewodniczący Rady Miasta Ryszard Szufel, wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami i gośćmi. Z krótkim recitalem na wiolonczelę wystąpił Wiktor Sommer.

REKLAMA


Wiktor Szostało jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do Kołobrzegu przybył w 1958 roku jako 6-latek wraz ze swoją rodziną z Litwy. Działał m.in. w podziemnym Studenckim Komitecie Solidarności. Był pierwszym przewodniczącym Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pobrzeże w Koszalinie. W latach 1982-2008 mieszkał i pracował w USA, gdzie wykonał wiele rzeźb w opracowanej przez siebie technice. W 2000 roku wykonał Pomnik 1000-lecia Utworzenia Biskupstwa w Kołobrzegu, do którego później dostawił rzeźby papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jego dzieła, obok stanów USA można oglądać także w Warszawie. Obecnie artysta pracuje nad pomnikiem "Oczekiwanie", który ma stanąć w kołobrzeskim porcie.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama