Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Profesor Rębkowski o dziedzictwie nieoczywistym

W Kołobrzegu odbyła się wojewódzka inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. W tym roku, przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem "Żywe Dziedzictwo - tradycja od pokoleń". W swoim wystąpieniu, Maria Witek, dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, przekazała prezydentowi Kołobrzegu, Annie Mieczkowskiej, wydrukowany na drukarce 3D gmach kołobrzeskiego ratusza. BDZ wykonał digitalizację gmachy zaprojektowanego przez Karla Friedricha Schienkla i ta dokumentacja także trafiła do miasta.

Podczas uroczystości w Regionalnym Centrum Kultury, głos zabrał ks. Henryk Romanik, diecezjalny konserwator zabytków, apelując o zachowanie tego, co jest w Budzistowie z racji zbliżających się obchodów 900-lecia chrztu kołobrzeżan podczas wizyty biskupa Ottona z Bambergu. Z wykładem inauguracyjnym wystąpił prof. dr hab. Marian Rębkowski. "Dziedzictwo nieoczywiste: przestrzeń historii zapisanej w ziemi" - o tym mówił zasłużony obywatel Kołobrzegu. Jednym z wątków było ukazanie średniowiecznej mapy Polski i pokazanie losów Gniezna, Krakowa, Poznania czy Wrocławia. Wszystkie te miasta doczekały się kontynuacji swojej historii w jednym miejscu. W Kołobrzegu było inaczej. Losy naszego miasta potoczyły się w kierunku powstania nowego ośrodka miejskiego, co wiązało się z upadkiem ośrodka starego. Nie oznacza to, że to dziedzictwo znikło. Ono jest, zasypane kilkoma metrami ziemi i warstw kulturowych.

Na koniec, wręczono wyróżnienia i nagrody, przyznane przez marszałka województwa i prezydenta Kołobrzegu. Otrzymał je m.in. Robert Maziarz, Jarosław Jerry Bogusławski, nasz redakcyjny kolega Robert Dziemba, Kazimierz Ratajczyk, Piotr Leszmann czy Barbara Hordyjewska. Po zakończeniu części oficjalnej, odbyła się prezentacja Reduty Morast, w której z armatą Ferdynand wystąpiła Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama