Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Gocki zabytek sprzed 1500 lat znowu w kołobrzeskim muzeum
W 1913 roku metalowy przedmiot znalazł mieszkaniec wsi Piotrowice w gminie Dygowo. Odkrył go w tamtejszej żwirowni, podczas pobierania żwiru. Początkowo uznał, że jest to obręcz od beczki i nie przywiązał do tego większej uwagi. „Obręcz” trafiła na kupę złomu. Gdy w 1916 roku, podczas I wojny światowej, zbierano złom na cele wysiłku gospodarki niemieckiej i zwrócono uwagę na nikomu niepotrzebną obręcz. Kołobrzeski złotnik stwierdził, że to zabytek o wadze 1883 gramów, a właściwie mieszanka 1360 gramów złota i 523 gramów srebra. Średnica znaleziska to 22 cm, a długość około 1 metra. 2 kwietnia 1916 roku, zabytek został przekazany dla kołobrzeskiego muzeum.

Obiekt opracował pod kątem naukowym prof. Gustaf Kossinna, który datował jego powstanie na ok. 550 rok naszej ery. Przede wszystkim wyróżniała go waga: był najcięższy ze wszystkich dotychczas znanych. Przedwojenna literatura niemiecka kwalifikuje naszyjnik z Piotrowic jako zabytek gocki z połowy VI wieku. W owym czasie znano 16 takich obiektów, z czego 10 znaleziono w Szwecji, 3 w Danii, a 1 w Holsztynie. Zwrócić uwagę należy na wyjątkowe zdobienie zabytku, wśród których ma tam znajdować się głowa orła i lwa (przeczytaj więcej o historii zabytku).

W 2023 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu obchodziło 60-lecie swojego powstania. Od początku ubiegłego roku czynione były starania na rzecz uzyskania dostępu do naszyjnika z Piotrowic. Zabytek przetrwał II wojnę światową. W marcu 1945 roku opuścił Kołobrzeg wraz z ewakuowanymi drogą morską mieszkańcami. Obecnie, prezentowany jest w Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Dzięki staraniom Alexa Lubawinskiego i dra Robert Dziemby, udało się zdobyć stosowne zgody na wykonanie kopii. Mecenasem projektu została prezydent Kołobrzegu – Anna Mieczkowska, zaś kopię wykonał artysta rzeźbiarz – Romuald Wiśniewski. Tę część projektu koordynowała Marta Pape-Szurgut.

Całość projektu wpisuje się w działania Kołobrzegu na rzecz Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Naszyjnik będzie prezentowany w Muzeum Miasta Kołobrzeg, które jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Obecnie trwają przygotowania do zmian na wystawie i zrealizowaniem tam komponentu poświęconego pradziejom ziemi kołobrzeskiej.

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama