Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
16 kwietnia 2024    
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, ludzie i ich pasjeW czwartek 26 stycznia o godz. 18.00 w Sali Plafonowej Pałacu Braunschweigów muzeum odbędzie się spotkanie z prof. Włodzimierzem Stępińskim.


Prof. dr hab. Włodzimier Stępiński – jest Kierownikiem Zakładu Badań Niemcoznawczych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytet Szczeciński, Visiting professor na uniwersytetach w Niemczech: na Uniwersytecie im. E. M. Arndta w Gryfii/Greifswaldzie (lata 1995-1996) oraz na Uniwersytecie w Rostocku (1988 r.). Jest członkiem m.in.: Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego (wiceprezes), Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Towarzystwa im. E. M. Arndta w Gross Schoritz/Rugia (Niemcy), Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci i Męczeństwa w Szczecinie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół następujących zagadnień: problematyka dziejów miasta XIX-wiecznego; rozwój gospodarczy, komunalny i przestrzenny Szczecina oraz miejsce państwa pruskiego i biurokracji prowincjonalnej w tych procesach; aktywność handlowo-celna, kulturalna i polityczna mieszczaństwa w latach 1806 - 1870; problematyka wsi i konserwatyzmu w XIX i w początkach XX w. (do 1920 r.); gospodarka i społeczeństwo wsi nadbałtyckich prowincji Prus i Niemiec ze szczególnym uwzględnieniem wielkiej własności ziemskiej; ideologia konserwatywna; agrarne ugrupowania interesu a państwo; stosunki między środowiskami historycznymi PRL i NRD ze szczególnym uwzględnieniem roli martyrologii narodowej i tradycji historycznej w postrzeganiu przeszłości i edukacyjno-integracyjnej funkcji historii.

Podczas spotkania, nasz gość wygłosi także wspólny apel Zakładu Badań Niemcoznawczych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US, Archiwum Państwowego w Szczecinie i Stowarzyszenia Czas – Przestrzeń – Tożsamość , którego celem jest uratowanie przed zapomnieniem na dzisiejszym Pomorzu Zachodnim i Pomorzu Przednim pamięci o pracy i martyrologii Polaków, wysłanych ze swoich ojczystych stron do pracy dla Niemiec hitlerowskich.

Wstęp wolny - Zapraszamy!


Apel do byłych robotników przymusowych
Ocalić od zapomnieniaZakład Badań Niemcoznawczych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Archiwum Państwowego w Szczecinie, Stowarzyszenie Czas-Przestrzeń-Tożsamość zwraca się z gorącym apelem do mieszkańców Szczecina - robotników przymusowych/ niewolników III Rzeszy, zatrudnionych w przemyśle, rolnictwie, usługach i domach niemieckich w okresie II wojny światowej na obszarze dzisiejszego Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego (Niemcy).

Celem inicjatywy jest uratowanie przed zapomnieniem na dzisiejszym Pomorzu Zachodnim i Pomorzu Przednim pamięci o pracy i martyrologii Polaków, wysłanych ze swoich ojczystych stron do pracy dla Niemiec hitlerowskich i zachowanie tej pamięci dla następnych pokoleń, na czas, gdy jedynie dokumenty i relacje Państwa zaświadczać będą o waszych biografiach lat 1939-1945, zarazem o tym rozdziale Niemieckiej Winy, zapewne też o przypadkach ludzkiego traktowania ze strony niemieckich właścicieli i pracodawców. Państwa pozytywny odzew na nasz Apel i opowiedzenie o swoich okupacyjnych biografiach pozwoliłyby także walnie wzbogacić naszą wiedzę o dziejach Polaków na Pomorzu Zachodnim, ważną dla badań naukowych, ich popularyzacji i pracy edukacyjnej z młodym pokoleniem. Miałby on także wielkie znaczenie dla pamięci tych przedstawicieli pokoleń, które urodziły się długo po wojnie i którym nie było dane poznać prawdy o okupacyjnych przeżyciach swoich przodków.

Państwa wspomnienia, zdjęcia i dokumenty walnie wzbogacą projekt Zakładu Badań Niemcoznawczych,  Archiwum Państwowego w Szczecinie i  Stowarzyszenia Czas-Przestrzeń-Tożsamość na temat robotników przymusowych na Pomorzu Zachodnim.  Do współpracy w realizacji tego projektu zostają zaproszone polskie i niemieckie instytucje naukowe, muzealne i edukacyjne Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego.

Jednocześnie zobowiązujemy się do respektowania Państwa woli w zakresie niepublikowania określonych partii Państwa wspomnień.

Świadomi iż wiek wielu z Państwa nie pozwoli na osobiste dotarcie do nas, wyrażamy pełną gotowość spotkania z Państwem w wyznaczonych nam miejscach, z mieszkaniem włącznie.

Zgłoszenia proszę kierować na adres:

Zakład Badań Niemcoznawczych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US, tel. 91 444-33-18 (poniedziałek-czwartek w godz. 12-16) lub tel.: 501-525-675, mail: wstepinski@vp.pl

Archiwum Państwowe w Szczecinie, tel. 91 433-67-70 (poniedziałek-piątek w godz. 8-15), mail: sekretariat@szczecin.ap.gov.pl

dr Jan Macholak - dyrektor Archiwum Państwowego,

prof. zw. dr hab. Włodzimierz Stępiński - kierownik Zakładu badań Niemcoznawczych IH i SM,

Andrzej Łazowski - prezes Stowarzyszenia Czas-Przestrzeń-Tożsamość

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama