Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
16 kwietnia 2024    
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, zdjęcia, wiśniewski, archiwum, muzeumKolejne elementy zbiorów po Władysławie Wśniewskim, wieloletnim kołobrzeskim fotografiku, został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.


Dorota Fyda przekazała bogate archiwum po swoim wujku Władysławie Wiśniewskim. Dużą część zbiorów tego fotografa jest już w posiadaniu Muzeum Oręża Polskiego - teraz został on znacznie wzbogacony. Zdjęcia Władysława Wiśniewskiego pokazują, jak od 1945 roku zmieniał się Kołobrzeg, jak wyglądało zniszczone miasto, jego odbudowa, jakie przeobrażenia następowały w społeczeństwie i jak przebiegały kołobrzeskie imprezy.

informacje kołobrzeg, zdjęcia, wiśniewski, archiwum, muzeumWładysław Wiśniewski (1910-1988) urodził się w Jekaterynosławiu. Fotografią zajmował się od najmłodszych lat. W Kołobrzegu osiedlił się w sierpniu 1945 roku. Swój zakład miał przy ul. Katedralnej, vis a vis małego kościoła. W 1957 roku spłonął jego dom. Od tego czasu, jego warsztat mieścił się przy obecnej ul. Armii Krajowej. Był znanym i popularnym fotografem. W jego zakładzie, zdjęcia na zabytkowym aparacie robiono jeszcze w XXI wieku, oczywiście czarno-białe.

Władysław Wiśniewski zmarł 8 marca 1988 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym. Niestety, do tej pory jego praca i zasługi dla historii miasta nie zostały w sposób oficjalny docenione przez władze Kołobrzegu.

Fot. arch. J. Patana

informacje kołobrzeg, zdjęcia, wiśniewski, archiwum, muzeum

informacje kołobrzeg, zdjęcia, wiśniewski, archiwum, muzeum

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama