Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, muzyka, katedra, startJak zawsze, wraz z początkiem sezonu letniego, Bazylika Mariacka w każdy czwartek wypełnia się muzyką sakralną. Dziś wystąpił chór z Korei Południowej.


To już 12 raz w gotyckiej świątyni rozbrzmiewa muzyka. Spragnieni doznań artystycznych słuchacze gromadzą się wieczorem, aby wsłuchiwać się w muzykę dawną i współczesną, solistów, chóry, orkiestry i organy. W tym roku czeka na ich 10 atrakcyjnych koncertów, a w sumie już tylko 9. I choć podczas inauguracji katedra w szwach nie pękała, bo i trudno konkurować z półfinałem Euro 2012, to jednak na koncert przybyli prawdziwi koneserzy.

Piszę te słowa z pełną odpowiedzialnością. Z chórami na letnich festiwalach nigdy nic nie wiadomo. Z festiwalem kołobrzeskim jest jednak tak, że ma szczęście do wybranych zespołów. Tym razem, w murach naszego wiekowego kościoła, gościliśmy Pilgrim Mission Choir z Korei Południowej pod dyrekcją Jae-Joon Lee. Trzeba powiedzieć, że ten niewielki chór fantastycznie poradził sobie z wnętrzem świątyni i jej akustyką. Wspaniałe brzmienie sopranów i basu dało niezwykle ciekawy efekt, w niektórych utworach, jak na przykład Ecce quomodo moritur justus Pastora, niemalże upodabniające zespół śpiewaczy do homogenicznego instrumentu.

Po czwartkowym koncercie, podkreślić należy, że Jae-Joon Lee podszedł do występu w Kołobrzegu bardzo ambitnie. Wybrane kompozycje nie są popularne, ale w naszej bazylice zabrzmiały bardzo ciekawie. Szczególnie polecam wsłuchanie się w Ecce quomodo moritur justus Pastora. W pełni uwidacznia się tu poziom tego znanego w wielu krajach chóru, założonego w 1980. Od tego czasu odwiedził on wiele krajów w Europie i na świecie. Tymczasem już za tydzień będzie można usłyszeć organy, na których zagra Bogdan Narloch, a także Reed Connection Quintet.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama