Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, mundur, w filmie, muzeumNowa wystawa czasowa otwarta w muzeum, to  "Mundur w Filmie". Po raz pierwszy w Polsce zostały pokazane kostiumy z najgłośniejszych filmów.


Mundury  wojskowe oryginalne, posiadające swojego autentycznego właściciela - żołnierza, można oglądać na wystawie głównej Muzeum Oręża Polskiego od prawie 50-ciu lat. Od  wczoraj możemy wojskowe uniformy oglądać w całkiem innym świetle.Tłumy mieszkańców i turystów wzięły udział w zaaranżowanym planie filmowym wśród grup rekonstrukcji historycznej, zabytkowych pojazdów militarnych i przy dźwiękach muzyki filmowej. W rolach głównych wystąpili zaproszeni przez Muzeum Oręża Polskiego goście:
Bogusław Wołoszański – dziennikarz, historyk, autor wielu publikacji oraz kultowego serialu Sensacje XX wieku, oraz Tajemnica twierdzy szyfrów
Andrzej Szenajch – Aktor filmowy i teatralny, kostiumograf ze specjalizacją mundury wojskowe i militaria. Mundury jego autorstwa możemy podziwiać na muzealnej wystawie, m.in. do filmów: Bitwa Warszawska 1920, Czas Wojny, Pianista, Katyń, Stawka większa niż śmierć
Krzysztof Kłoskowski – Prezes Fabryki Umundurowania Hero Collection, garderobiany Hollywood, nie ma obecnie żadnej produkcji na świecie, gdzie nie grałyby poznańskie kostiumy
Izabela Kwiecińska- redaktor naczelna miesięcznika Odkrywca, patron medialny wystawy, która wspiera muzeum od kilku lat

Na muzealnym planie filmowym nie zabrakło również aktorów – bez których żadna produkcja filmowa nie byłaby tak realistyczna:
- Marek Łukasik i Maciej Wyszkowski – GIH Pomerania 1945 (grupa rekonstrukcji, która zagrała w większości polskich produkcji filmowych)
- Krzysztof Zawiliński- AA7 ( dubler Tomasza Kota w  filmie Hans Kloss w reż Patryka Vegi)
- Stowarzyszenie  Erika ( odtwarzające kobiety II wojny światowej)
- Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN w składzie: Pancerni'39, Grupa Motomilitary Młody i Stary, GRH Jack of Diamonds
- Towarzystwo Historyczne Pancerni 39 wraz z motocyklami Sokół 100 i 600

Po okolicznościowych przemówieniach Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski oraz Dyrektor Muzeum Paweł Pawłowski uroczyście otworzyli wystawę, po której oprowadzał Prezes Hero Collection Krzysztof Kłoskowski, barwnie prezentując kulisy powstawania każdego z kostiumów.

Mundury prezentowane na wystawie posiadają wartość dodaną: stały się już elementem masowej wyobraźni, w zestawieniu z konkretnym aktorem otrzymały symboliczne znaczenie i  są przypisane do określonej postaci fikcyjnej lub autentycznej. Każdy z nas doskonale pamięta mundury Janka lub Gustlika z Czterech pancernych oraz Hansa Klossa. Jako kostiumy filmowe, mundury posiadają swoje znaczenie emocjonalne i kulturowe. Film sprawia iż ten strój ożywa, zaczyna odgrywać swoją rolę, komunikuje widza z graną postacią. Mundur użyty w filmie jest tylko kostiumem - rekwizytem, nadającym znaczenie odgrywanej w nim postaci. Dopełnia warsztat aktora i ułatwia przedstawienie realizmu wydarzeń, postaci i zamysłu reżysera.

Przy realizacji wystawy ogromną pomoc udzieliła nam Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich, która jest właścicielem mundurów. Do zadań muzeum należała aranżacja i dopasowanie kostiumów historycznie oraz wg konkretnej produkcji filmowej. Wystawa powstała dzięki kilkuletniej współpracy Muzeum Oręża Polskiego z Fabryką Umundurowania Hero Collection. Wspólnie organizowaliśmy Święto Niepodległości w Kołobrzegu w 2008r , gdzie aktor w mundurze uszytym przez Braci Kłoskowskich wcielił się w postać Marszałka Piłsudskiego. W mundurach z Poznania wystąpiło ponad 300 aktorów podczas dwóch inscenizacji historycznych BÓJ O KOŁOBRZEG.

Wystawa Mundur w Filmie  jest przygotowana nie tylko dla kinomanów, ale i dla pasjonatów broni i barwy. Prezentujemy w jednym miejscu mundury uwzględniając także historię rozwoju uniformu wojskowego na przestrzeni 200 lat. Zobaczymy m.in. z epoki napoleońskiej - mundur galowy marszałka armii francuskiej, polskiego ułana Legii Nadwiślańskiej;  z wojny amerykańskiej 1865r - kawalerzystę Armii Północy i generała Armii Południa ; z czasów I wojny światowej – żołnierza Armii Hallera czy lotnika lotnictwa angielskiego; z lat 1920-1945 -  żołnierza wojsk wielkopolskich, żołnierza piechoty wz 1920, kawalerzystę polskiego wz 1937, generała SS w stroju wieczorowym galowym, policjanta granatowego (Generalna Gubernia), żołnierza piechoty Afrika Korps wz 1942, polskiego spadochroniarza brygady spadochronowej, amerykańskiego spadochroniarza D-day, generała amerykańskiego w stroju służbowym, marszałka armii sowieckiej w stroju paradnym, generała armii niemieckiej w stroju służbowym oraz generała Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w stroju służbowym.
Ekspozycji kostiumów towarzyszą fotogramy i informacje o danej produkcji filmowej,  a w specjalnie zaaranżowanej sali kinowej - multimedialne prezentacje oficjalnych zwiastunów filmów, przy których współpracowała firma Hero Collection.

Scenariusz i reżyseria:
Paweł Pawłowski- dyrektor Muzeum Oręża Polskiego
Krzysztof Kłoskowski- Prezes Fabryki Umundurowania Hero Collection
Malwina Markiewicz – kurator wystawy, Muzeum Oręża Polskiego

Współpraca:
Barbara Skomiał
Radosław Horanin
Łukasz Gładysiak
Przemysław Dominiak

Fot. Muzeum Oręża Polskiego, Malwina Markiewicz

 

informacje kołobrzeg, mundur, w filmie, muzeum

informacje kołobrzeg, mundur, w filmie, muzeum

informacje kołobrzeg, mundur, w filmie, muzeum

informacje kołobrzeg, mundur, w filmie, muzeum

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama