Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

13 kwietnia 2024    |    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
13 kwietnia 2024    
    Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

basztaOd kilku dni Baszta Lontowa zwana Prochową otrzymała nową iluminację. Do tej pory od strony ul. Dubois, ten cenny zabytek był oświetlony lampą halogenową. Teraz, został oświetlony światłem strumieniowym i punktowym, dzięki czemu został wydobyty z mroku Placu Anatola Przybylskiego. - To bardzo dobry pomysł - tłumaczy Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Baszta to jedna z najstarszych budowli w mieście. Podświetliliśmy już bazylikę, ratusz i latarnię morską, teraz przyszła kolej na kolejny zabytek. Wieczorami wygląda teraz o wiele sympatyczniej.
Okazuje się jednak, że właściciele zabytku nie są zachwyceni działaniem miasta. - Co tu podświetlać? - irytuje się Robert Śmigielski, prezes kołobrzeskiego PTTK. - Jeśli miastu zależało na wyeksponowaniu dziur i pęknięć, to gratuluję pomysłu. My już od wielu miesięcy staramy się o to, żeby miasto dofinansowało remont baszty. Wykonaliśmy projekt, są fundusze, z których można zdobyć pieniądze na niezbędne prace. Ale władze miasta nie chcą z nami rozmawiać. Twierdzą, że to my jako właściciel powinniśmy przeprowadzić remont, gdzie ustawa o ochronie zabytków nakłada na miasto obowiązek partycypacji w kosztach remontów obiektów zabytkowych.
- Miasto od samego początku jest zaangażowane w problematykę remontu baszty - ripostuje Kujaczyński. - Partycypowaliśmy w kosztach wykonania projektu restauracji zabytku. Jednak nie możemy wyłożyć pieniędzy na remont obiektu, który nie należy do miasta, a w którym prywatny podmiot prowadzi działalność gospodarczą. Złożono PTTK-owi propozycję przekazania zabytku miastu za symboliczną złotówkę. Miasto go wyremontuje, a PTTK będzie mógł dalej funkcjonować w zabytku. Na to nie ma jednak zgody Towarzystwa.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama