Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

2 października 2022    |    Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumił
2 października 2022    
    Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumił

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, muzyka,inauguracja14 edycja Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze" rozpoczęta. Inauguracja nie była koncertowa, choć miała swój urok, ale...


Słuchając czwartkowego koncertu zastanawiałem się, czy fakt, iż na inaugurację wybrano kameralny repertuar to rozwiązanie godne festiwalu z 14-letnią tradycją. I owszem, gdy Łukasz Kuropaczewski mistrzowsko wykonywał "Asturias" Isaaca Albeniza, na pamięć przyszedł mi jego wspaniały ubiegłoroczny koncert (dowiedz się więcej: zobacz). Tym razem jednak Kuropaczewski, wykładowca, 33-letni wirtuoz gitary klasycznej, znany w wielu salach muzycznych Europy i nie tylko, koncertował w towarzystwie równie utalentowanych muzyków: Karoliny Jaroszewskiej - wiolonczela, Marii Nowak - skrzypce, Maciej Frąckiewicz - akordeon. Ci wszyscy tworzą Emanations Quartet.

Niestety, mnie tańce i pieśni z południa nie przekonały. Miałem wrażenie, że miejscami kwartet nie poradził sobie z akustyką świątyni. Owszem, tu i ówdzie unosiła się pod sklepieniami nuta liryczna, ale co z tego, gdy była ona pompowana dalszymi taktami kompozycji. Ja się w tym gubiłem. Chciałem wsłuchać się w reklamowaną wirtuozerię artystów, i choć nie budzi ona moich wątpliwości, to miałem z tym problemy. Nie wiem, czy stoi za tym mój post muzyczny, czy może wybrany repertuar? Nie, to pierwsze raczej nie, a i repertuar nie jest obcy. Przecież "Cztery Pory Roku" Piazolli to  nie jest jakaś zakurzona kompozycja.

I również w tym miejscu należą się słowa pochwały dla Kuropaczewskiego. Muzyka w jego wykonaniu naprawdę porywa. I jeśli idzie o cztery pory roku, to "Wiosna" w wykonaniu Emanations Quartet była rewelacyjna - brawo.

I jeszcze taka nuta niedosytu. Zmierzając na koncert, do kościoła, poszukuje się melodii pisanych pod natchnieniem boskim. Sezon to czas, w którym festiwali mamy pod dostatkiem. Dobrze, aby ten kołobrzeski, mógł się wyróżnić czymś ciekawym, dla ucha i ducha.

Robert Dziemba

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarz



Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama