Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, katedra,koncertCzasami nie trzeba mocy orkiestry symfonicznej, żeby zrobić wrażenie. I czasami zbędny jest ryk organów. Czasami wystarczy coś lekkiego, żeby czarować...


Jakoś tak utarło się, że żeby rzucić publiczność na kolana, trzeba postawić przed słuchaczami armię orkiestrantów. Huk sekcji dętej, syk smyczkowej, walenie w kotły i bębny i tyle. W kościele robi wrażenie, prawda? Albo organy. Tam głosy językowe, tu alikwoty, a tam jeszcze mikstury, połączone w kopulacje sub i super, aż pęd powietrza z piszczał zmiata kurz z żyrandoli... Niektórzy wychodzą z założenia, że tym można zdobyć punkty. Można, ale czasami nie trzeba.

Przykładem tego jest dzisiejszy kameralny koncert w wykonaniu zespołu "Ensemble Hyacinthus" oraz Joanny Lalek - mezzosopran. Trzeba przyznać, że śpiewaczka bardzo dobrze poradziła sobie z akustyką kołobrzeskiej bazyliki, co jak pokazały tegoroczne czy nawet ubiegłoroczne koncerty, nie wszystkim się udaje. Jej głos w połączeniu z akompaniamentem "Ensemble" był wyrazisty, ale w odbiorze przyjemny. W zderzeniu z chłodnymi gotyckimi murami słuchało się tego śpiewu z radością.

Ale to nie koniec muzycznych wrażeń. Klawesyn. To instrument strunowy szarpany zaliczany do rodziny cytr. W bazylice nie występował jeszcze solo. Najczęściej słyszymy go, gdy wykonuje partie basso continuo. W czwartek, zagrała Urszula Stawicka. Klawesyn nie jest specjalnie skomplikowanym instrumentem, a technika gry na nim przypomina nieco tę na organach. Przy czym moc piszczał i strun nie jest porównywalna. Podczas koncertu byliśmy świadkami mistrzowskiej techniki. Klawesyn było świetnie słychać w niemal każdym zakątku świątyni. Dynamika gry była wspaniała. Palce wpsort biegały po klawiszach, choć nieliczni widzieli, że tę dynamikę zawdzięczamy temu, że ten model klawesynu miał aż dwa manuały, czyli klawiatury ręczne, a więc jego możliwości techniczne są bardzo duże. Na plus należy zaliczyć także dobór repertuaru, w tym Bacha, Telemanna czy Bernhardta.

Za tydzień organy...

Robert Dziemba

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama