Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Ukazał się debiutancki tomik poezji autorstwa Krzysztofa Taudula. Matematyczne podejście do poezji może spodobać się wielu miłośnikom sztuki.


Krzysztof Taudul, mieszkaniec Ustronia Morskie, urodzony 33 lata temu, odkrył w sobie talent do pisania wierszy oraz malowania obrazów już w latach 90-tych. Własne przemyślenia, postrzeganie świata, emocje chętnie wyrażał w swej twórczości. Kilkakrotnie próbował swoich sił w konkursach literackich na szczeblu gminnym, zajmując wysokie lokaty. Otrzymał również nagrodę za wiersz „Femina 1960” w konkursie walentynkowym Głosu Pomorza. Po wielu namowach przyjaciół znających jego twórczość, postanowił wydać tomik poezji, zawierający 70 wierszy.

Krzysztof jest twórcą nowatorskiego gatunku w poezji i malarstwie, nazwanego przez niego piramitronizmem. Swój styl pisania opiera on na liczbie Pi – 3,14. Całą twórczość piramitrońską autor dzieli na trzy typy: piramitrony typu A, B, C. Wszystkie wiersze piramitrońskie składają się siedmiu rozszerzających się wersów, tworzących kształt piramidy. Cechą charakterystyczną piramitronów typu A, jest to, że myśl zawarta jest zawsze w dwudziestu dwóch słowach, podzielonych przez siedem wersów, co w wyniku da liczbę 3,14. W piramitronach typu B, dwadzieścia dwa słowa powiększa się co siedem słów. Piramitrony typu C składają się zawsze z dziewiętnastu słów, a ostatni wers, podobnie jak w piramitronach typu A, musi mieć 9, 11, lub 13 sylab.

Ponadto, do każdego wiersza piramitrońskiego, zbudowana jest piramida, w którą wpisany jest dany wiersz. Odczytywanie wiersza w piramidzie, podobne jest do odczytywania obrazów i rzeźb piramitrońskich oraz pisma supełkowego. Zasady te omówione są w debiutanckim tomiku autora pod tytułem „Sentencja Egzystencji”, który warto mieć i zapoznać się z nowatorskim stylem pisania.

Kontakt z autorem tomiku wierszy: Krzysztof Taudul, tel. 509-644-299.

Wiersz piramitroński typu A:

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama