Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 marca 2023    |    Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol
20 marca 2023    
    Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Konkurs i trzy premiery w dwa dni - „Pamiątki” Gintrowskiego

W dniach 8– 9 lipca br. Kołobrzeg po raz czwarty będzie gościł miłośników twórczości legendarnego barda Przemysława Gintrowskiego.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „PAMIĄTKI” odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta (ul. Solna 1).

W jego programie znajdą się trzy premierowe wydarzenia artystyczne i konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Po raz czwarty ukaże się również specjalna gazeta poświęcona patronowi przeglądu.

Przegląd poprowadzą znani dziennikarze radiowi: Teresa Drozda i Paweł Sztompke.


Konkurs na interpretację piosenek Gintrowskiego
Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest oczywiście konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, który odbędzie pierwszego dnia przeglądu – w piątek 8 lipca.
Wykonawców zakwalifikowanych do konkursu głównego, którzy w tym roku przyjadą do Kołobrzegu między innymi z Warszawy, Opola, Poznania, Kielc, Krakowa, Torunia, Lublina, Wrocławia, Gorzowa Wlkp czy Koszalina, oceniać będzie jury pod przewodnictwem Beaty Molak - Bychawskiej ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

Laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody pieniężne przyznane przez Jacka Kurskiego, prezesa Zarządu TVP i prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Specjalną nagrodę pieniężną ufundowało również Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.

Swoją nagrodę przyzna Anna Mieczkowska Prezydent Miasta Kołobrzeg. Do zdobycia jest także specjalna nagroda od Grupy Radiowej Audytorium 17 zrzeszającej regionalne rozgłośnie Polskiego Radia.
Ponadto laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów przeglądu.

Zmagania konkursowe będzie można śledzić na https://www.facebook.com/miastokolobrzegpl


„ŚLEPCY” nadchodzą!  
8 lipca br. po przesłuchaniach konkursowych, o godz. 21.00 będzie miała miejsce pierwsza premiera jaka została przygotowana na tegoroczne „Pamiątki”. To koncertowy spektakl pt. „Ślepcy” w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego (śpiew), Marcina Fideckiego (fortepian) i Marcina Gałkowskiego (gitary). W spektaklu gościnnie wystąpi z aktorskimi recytacjami Przemysław Tejkowski (głos Poety) oraz zobaczymy animacje przygotowane przez Konrada Dakowicza. - Nasz spektakl koncertowy będzie swoistą podróżą po zakamarkach jaźni, meandrach losu i przeznaczenia, rozterkach tkwiących gdzieś pomiędzy  chrząstkami duszy i włóknami sumienia. Będzie to podróż osadzona między rozdarciem i ciszą, ułomnością i tym co doskonałe, prawdziwym Człowieczeństwem i kompletnym jego brakiem, …we wnętrzu gdzie się toczy wspomnienie i krew w sztolniach studniach komorach pełnych ciemnych imion…W tej podróży opartej na muzyce Przemysława Gintrowskiego będzie nam towarzyszył Zbigniew Herbert, ale nie tylko – przyznaje Norbert „Smoła” Smoliński, który jest również reżyserem spektaklu. – Chcemy pokazać pokolenie Ślepców jako nieczułych, roszczeniowych egocentryków zapatrzonych jedynie w materializm konsumpcyjnego świata. Pokolenie zaślepionych na Wartości pozostawione nam jak drogowskazy i testamenty wykute w skale herbertowskich strof. Wreszcie Ślepcy, którzy dziś w czasie kulturowo-cywilizacyjnego zgiełku nie widzą potrzeby przywrócenia Księcia Poezji do Panteonu moralnych Autorytetów – dodaje reżyser.

Dwie premiery i rozstrzygnięcie konkursu
Drugiego dnia przeglądu tj.w sobotę 9 lipca br. o godz. 17.00 widzowie będą świadkami drugiej premiery czyli spektaklu pt. „Przesłuchanie człowieka”.
Wyobraźnia autora scenariusza zaprowadziła Przemysława Gintrowskiego, który odszedł już z doczesności na spotkanie w "przedsionku życia po życiu". I, jak na drugą stronę lustra przystało, znane nam wielu "Przesłuchanie anioła" zamienia się w tym miejscu w przesłuchanie człowieka. O czym rozmawia nasz bohater z aniołem? W roli Anioła zobaczymy Adriannę Kieś, tegoroczną absolwentkę Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jako Przemysław Gintrowski wystąpi Przemysław Tejkowski, aktor i reżyser.


Po spektaklu nastąpi o godz. 18.30 rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom.

Tegoroczne „Pamiątki” zakończy trzecia premiera przygotowana na sobotni wieczór. O godz. 20.30 odbędzie się koncert  pt. „Opowieść zesłańców” w wykonaniu znanego i cenionego Teatru od Czapy. Jego reżyserami są Anna Żochowska i Michał Konarski. Na scenie wystąpią: Stanisław Bukowski, Michał Konarski, Aleksandra Rozwadowska, Zuza Wiśniewska, Wojciech Żochowski oraz gościnnie Julia Gintrowska (śpiew).Towarzyszyć im na scenie będą muzycy: Dariusz Bafeltowski (gitary) Bartosz Bednarek (gitary, inst. perkusyjne), Grzegorz Kasperczyk (fortepian).  Syberia stała się mogiłą dla ponad miliona polskich zesłańców niepodległościowych. W „Opowieści zesłańców” usłyszymy piosenki Przemysława Gintrowskiego do tekstów, m.in. Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Jerzego Czecha, które odnoszą się do walki z Moskwą. Biorąc pod uwagę dzisiejszą rzeczywistość i wojnę w Ukrainie koncert ten nabiera szczególnej symboliki.

WSTĘP NA WSZYSTKIE KONCERTY- WOLNY.

Organizatorem Przeglądu jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.

IV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki” dofinansowano ze środków Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego, a zorganizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Przegląd dofinansowano ze środków Polskiej Fundacji Narodowej, a także ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. „Pamiątki” dofinansowano również ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg.

Patronat Honorowy: Agnieszka i Julia Gintrowskie, Piotr Gliński  Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zbigniew Bogucki - Wojewoda Zachodniopomorski, Anna Mieczkowska -  Prezydent Miasta Kołobrzeg.

Partner Główny: PKN ORLEN
Oficjalny Partner: Polska Fundacja Narodowa
Partnerzy: Gmina Miasto Kołobrzeg, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Origami BTL Solutions, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznychi Słowno-Muzycznych SAWP, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu, Wydawnictwo Biały Kruk.
Głównym patronem medialnym jest Telewizja Polska S.A.
Głównym patronem radiowym jest Audytorium 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia.
Partnerami medialnymi są także: Polskie Radio Koszalin, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, portal Miastokolobrzeg.pl oraz Radio Plus Koszalin.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama